Skagen Brandmandsforening er en realitet

Skagen Brandmandsforenings f√łrste bestyrelse: Brian Houkj√¶r, Toni Jespersen, Henrik Kristensen, Flemming Nielsen og Per S√łrensen

Skagen Brandmandsforening er en realitet

9. december 2011 - kl. 6:08 - af

P√• en stiftende generalforsamling onsdag eftermiddag blev Skagen Brandmandsforening en realitet.¬†Advokat, Jens Stadum, styrede slagets gang, og s√łrgede for at alle formaliaer var, og er, i orden.

Ud af foreningens 22 medlemmer var de 18 m√łdt op og de valgte Per S√łrensen ( S√łrensen¬†& Frandsen ) som foreningens f√łrste formand.¬†Kasserer blev Brian Houkj√¶r ( Danish Yacht ) og¬†som sekret√¶r blev Henrik Kristensen ( stationsleder ) valgt. Bestyrelsens to menige medlemmer blev Flemming Nielsen ( Butterv√¶nget ) og Toni Jespersen ( Sandormen ). Bestyrelsen er valgt for 1 √•r.

Foreningens form√•l er at danne et socialt netv√¶rk for personer, tilknyttet ” Skagen Brandv√¶sen”. I forbindelse hermed driver foreningen ejendommen “Godth√•b”, som ud over at kunne bruges af foreningen selv, ogs√• vil blive udlejet til private og foreninger.

Brandmændene er i fuld gang med at renoverer Godthåb og de regner med at bygningen er klar til udlejning engang i foråret.

For at blive medlem af foreningen skal man enten v√¶re eller have v√¶ret brandmand, tilknyttet “Skagen Brandv√¶sen”.

 


En kommentar til “Skagen Brandmandsforening er en realitet” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

En kommentar til “Skagen Brandmandsforening er en realitet”

  • Et stort tillykke til brandm√¶ndene med den nye forening, dejligt at der bli¬īr et samlingssted for aktive samt passive brandfolk, samtidig alt held og lykke med udlejningen af ” Godth√•b”, dejligt at dette kan best√• og ikke nedl√¶gges som f.eks. SID-bygningen, s√• familiefester m.m. stadig har en mulighed for at kunne holdes lidt “privat”.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Brandmandsforening er en realitet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger