Skagen Brandmandsforening er en realitet

Skagen Brandmandsforenings f√łrste bestyrelse: Brian Houkj√¶r, Toni Jespersen, Henrik Kristensen, Flemming Nielsen og Per S√łrensen

Skagen Brandmandsforening er en realitet

9. december 2011 - kl. 6:08 - af

P√• en stiftende generalforsamling onsdag eftermiddag blev Skagen Brandmandsforening en realitet.¬†Advokat, Jens Stadum, styrede slagets gang, og s√łrgede for at alle formaliaer var, og er, i orden.

Ud af foreningens 22 medlemmer var de 18 m√łdt op og de valgte Per S√łrensen ( S√łrensen¬†& Frandsen ) som foreningens f√łrste formand.¬†Kasserer blev Brian Houkj√¶r ( Danish Yacht ) og¬†som sekret√¶r blev Henrik Kristensen ( stationsleder ) valgt. Bestyrelsens to menige medlemmer blev Flemming Nielsen ( Butterv√¶nget ) og Toni Jespersen ( Sandormen ). Bestyrelsen er valgt for 1 √•r.

Foreningens form√•l er at danne et socialt netv√¶rk for personer, tilknyttet ” Skagen Brandv√¶sen”. I forbindelse hermed driver foreningen ejendommen “Godth√•b”, som ud over at kunne bruges af foreningen selv, ogs√• vil blive udlejet til private og foreninger.

Brandmændene er i fuld gang med at renoverer Godthåb og de regner med at bygningen er klar til udlejning engang i foråret.

For at blive medlem af foreningen skal man enten v√¶re eller have v√¶ret brandmand, tilknyttet “Skagen Brandv√¶sen”.

 


En kommentar til “Skagen Brandmandsforening er en realitet” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Skagen Brandmandsforening er en realitet”

 • Et stort tillykke til brandm√¶ndene med den nye forening, dejligt at der bli¬īr et samlingssted for aktive samt passive brandfolk, samtidig alt held og lykke med udlejningen af ” Godth√•b”, dejligt at dette kan best√• og ikke nedl√¶gges som f.eks. SID-bygningen, s√• familiefester m.m. stadig har en mulighed for at kunne holdes lidt “privat”.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Brandmandsforening er en realitet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER