Kunst til middag

Kunst til middag

11. december 2011 - kl. 6:42 - af

Torsdag den 15. december afholdes ”Kunst til middag”-arrangement for sidste gang i denne omgang.

Det eksklusive arrangement starter kl. 17.30 på Skagens Museum, hvor der er omvisning ved museumsinspektør Mette Bøgh Jensen. Her vil hun vise deltagerne rundt i museets aktuelle særudstilling om Brøndums spisesal og Brøndums Hotel, og fortælle om nogle af hovedværkerne fra museets faste samling. Omvisningen slutter med et glas vin i Brøndums spisesal, og her vil det være muligt at købe et signeret eksemplar af Mette Bøgh Jensens bog om spisesalen, der udkom den 30. november.

Efter en kort pause, hvor der vil være lejlighed til at besøge museets butik, bevæger vi os over på Brøndums Hotel. Her serveres en 2-retters middag, bestående af en menu er baseret på sæsonens udbud fra hav, skov og mark. Efter middagen er der mulighed for at drikke kaffe i pejsestuen, hvor Brøndums spisesal tidligere var placeret. Mette Bøgh Jensen deltager i hele aftenarrangementet, og vil undervejs fortælle lidt om hotellets historie, og om de kunstnere der for mange år siden havde deres gang i det historiske hus.

Pris: 500,- kr.

Drikkevarer og kaffe er ikke inkluderet i prisen.

Pris for medlemmer af Klub Fyrtårnet eller Skagens Museums Venner: 450,-

Billetter kan købes i Skagens Museums administration, Sct. Laurentii Vej 2, alle hverdage mellem kl. 9-15 eller bestilles på tlf. 98 44 64 44 eller mail til museum@skagensmuseum.dk. Billetter skal være betalt onsdag kl. 12. OBS! Der er et begrænset antal pladser.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kunst til middag' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger