Månedens Billede i december
11. december 2011 - kl. 9:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I december er det Viggo Johansens smukke billede Køkkeninteriør fra 1884, der er månedens billede på Skagens Museum.
Torsdag d. 15. kl. 14.00 i december er alle velkomne til at komme og høre museumsinspektør Mette Bøgh Jensen fortælle om Viggo Johansen og hans maleri fra 1884.
Motivet stammer fra Madam Bendsens gård i Skagen Vesterby, hvor Viggo Johansen og hans familie boede til leje flere somre i 1880’erne. Billedet viser hustruen, Martha, der står i køkkenet og ordner blomster. Hun er klædt i en mørk kjole, der er afstemt efter de grønne nuancer, der ellers dominerer rummet. Maleriet er inspireret af nederlandsk 1600-tals maleri, hvor kunstnerne ofte gengiver anonyme kvinder optaget af forskelligt husligt arbejde. Anna Ancher påbegyndte i 1883 sit maleri Pigen i køkkenet, der også viser en rygvendt kvinde i færd med at lave køkkenarbejde, og Johansen er måske blevet inspireret af dette billede til at male sit køkkeninteriør – eller omvendt! Netop nu er Anna Anchers og Viggo Johansens malerier udstillet ved siden af hinanden i udstillingen TIL LÅNS. Mesterværker fra Ribe Kunstmuseum og Den Hirschsprungske Samling og Mette Bøgh Jensen vil også inddrage Annas maleri i fortællingen om Johansens billede.
Johansen malede ofte interiører, hvor han anvendte sin familie som modeller, og blev kaldt “hjemmets maler”. Han havde ikke noget atelier og malede som regel sine billeder foran motivet. Han er også blevet kaldt “lampelysmaleren”, for han malede mange interiører, hvor eneste lyskilde er det begrænsede og ofte flimrende lys fra petroleumslamper eller stearinlys.
I Køkkeninteriør er det dog dagslyset, der dominerer.
Kom og hør mere om Viggo Johansen og hans maleri fra Skagen, torsdag den 15. december kl. 14.00. Arrangementet varer cirka 20 minutter, og der vil være rig lejlighed til at stille spørgsmål.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Månedens Billede i december' til en bekendt