9 ud af 10 huse bliver solgt med rabat

9 ud af 10 huse bliver solgt med rabat

16. december 2011 - kl. 0:37 - af

I Skagen er det ikke 9 ud af 10 der bliver solgt under udbudsprisen, der er det 10 ud af 10 !

Nye tal fra boligsiden Boliga viser, at over 90 procent af husene i 2011 blev solgt for mindre, end hvad de var udbudt til, og i en rÊkke byer rundt om i landet har samtlige kÞbere fÄet rabat.

Dermed ser de seneste to Ärs tendens pÄ boligmarkedet ud til at gentage sig.

Mens 90,8 procent af alle villaer i 2011 blev solgt efter prisfald, var de tilsvarende tal i 2009 og 2010 henholdsvis 90,2 og 88,5 procent.

En markant udvikling i forhold til 2008, hvor boligmarkedet for alvor kom under pres af finanskrisens buldren. Dengang blev der givet rabat i 76,2 procent af tilfĂŠldene.

Nordvest i front

De nye tal giver ogsĂ„ et billede af, hvor sĂŠlgerne har vĂŠret bedst til at prissĂŠtte boligerne – eller hvor der har vĂŠret flere kĂžbere om budet.

I KÞbenhavns nordvestkvarter er det sÄledes blot 68,2 procent af villaerne, der er blevet handlet til under udbudsprisen, mens 9,1 procent er handlet til og den Þvrige del handlet over boligernes udbudspris.

I Hurup Thy i Nordvestjylland, pÄ FanÞ ved den jyske vestkyst og i Aakirkeby pÄ Bornholm er det lykkedes sÊlgerne at holde prisen eller fÄ ekstra penge i omtrent 30 procent af salgene.

SĂŠlgerne i 15 byer rundt om i landet har til gengĂŠld ikke Ă©n eneste gang haft held til at overbevise kĂžberne om at betale udbudsprisen.

Det drejer sig blandt andet om sĂ„ forskellige byer – geografisk set – som Aarup pĂ„ Vestfyn, Klampenborg nord for KĂžbenhavn og Fjerritslev ved Limfjorden.

Se hvor mange huse, der bliver solgt under udbudsprisen i bl.a. Skagen: http://www.boliga.dk/statistik/20111213.aspx

*Tallene er fundet ved at sammenligne salgspriser og udbudspriser pÄ villaer og rÊkkehuse, der har vÊret pÄ markedet og er blevet solgt i 2011. Boliga har sat en bagatelgrÊnse pÄ +/- 10.000 kroner, fÞr der er tale om henholdsvis en stigning i forhold til udbudsprisen og et fald i forhold til udbudsprisen.

Der er kun medtaget postdistrikter, hvor der er gennemfĂžrt 20 eller flere handler.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '9 ud af 10 huse bliver solgt med rabat' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger