Engelsk avis retter fokus pÄ Skagen

Engelsk avis retter fokus pÄ Skagen

19. februar 2012 - kl. 8:33 - af

Den engelske avis The Telegraph har skrevet en artikel om Skagen uden for sommermÄnederne. Og det er der kommet en rigtig god historie ud af. Artiklen er udgivet i 650.000 eksemplarer plus en onlineudgave pÄ et af de nye markeder som Skagen arbejder meget med, nemlig England.

Skagen Turistchef Lene Kappelborg udtaler: “Det er ikke nyt for os at optrĂŠde i udenlandske medier, men den Ăžgede interesse vi begynder at mĂŠrke for Skagen som en helĂ„rsdestination er til gengĂŠld ganske usĂŠdvanlig. England er et marked som vi har arbejdet meget koncentreret med i mange Ă„r, sĂ„ det er naturligvis glĂŠdeligt nĂ„r nye gĂŠster fĂ„r Ăžje pĂ„ de mange oplevelser som Skagen byder pĂ„.”

Flere udenlandske medier har udvist interesse for Skagen, og derfor er VisitDenmark i Italien ved at forberede en stĂžrre presserejse til Skagen.

Annalisa Ferraresi der er pressekoordinator for Italien, Frankrig og Spanien hos VisitDenmark udtaler:

”I forbindelse med KrĂžyers udstilling pĂ„ Skagens Museum, udlĂ„n af Skagens Samling til KĂžbenhavn samt Bille Augusts filmatisering af KrĂžyer syntes vi, at det ville vĂŠre oplagt at organisere en gruppe presserejse til Skagen. Vi vil bringe en rĂŠkke udvalgte journalister fra rejse, lifestyle og “kunst” medier til Skagen for at nĂ„ ud til et sĂ„ bredt publikum som muligt. PĂ„ rejsen skal de opleve lyset, kunsten, naturen, charmen og gĂ„ lidt i filmoptagelsernes fodspor, og derved have mulighed for at udarbejde forskellige artikel vinkler, alt efter den type medie de nu skriver for.”

Artiklen fra The Telegraph kan lĂŠses her:

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/denmark/9074196/Skagen-Denmark-away-from-it-all.html

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Engelsk avis retter fokus pÄ Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger