
Nyt udstyr i politiets fartkontrolbiler (ATK)
3. juli 2012 - kl. 6:23 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Inden udgangen af 2012 forventer Rigspolitiet, at der er nyt moderne digitalt fotoudstyr i politiets biler, der anvendes til fartkontrol.
Et EU udbud er netop afsluttet, og Rigspolitiet kigger på de forskellige tilbud, der er kommet ind, og det forventes, at udstyret er indkøbt og installeret inden årets udgang.
Henlæggelses procenten var i 2011 på 28,6 % og i årene fra 2003-2011 har tallet svinget mellem 24,6 og 34,6.
Det er ikke alene dårligt fotoudstyr, der er skyld i henlæggelser af sager. Fejlbetjening, dårlige vejrforhold og lignende spiller også ind.
Rigspolitiet forventer, at det nye digitale udstyr vil være lettere at betjene, give billeder af en bedre kvalitet, og føre til en lavere henlæggelsesprocent.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nyt udstyr i politiets fartkontrolbiler (ATK)' til en bekendt