S.I.K. har fået nye sponsorer

S.I.K. har fået nye sponsorer

18. oktober 2012 - kl. 11:03 - af

Jolle Huset, Danhostel Skagen, SuperBrugsen p√• Skt Laurentii Vej og SuperBest Skagen er nye sponsorer for Skagen Idr√¶tsklub. De nye sponsoraftaler er kommet p√• plads gennem Carlsberg SPORTs sponsorprogram Proud Sponsor of YOU, der har til form√•l at st√łtte de lokale sportsklubber og -foreninger.¬†

S.I.K.’s ungdomsspillere i fodbold kan snart se frem til nyt udstyr, for klubben har fået Jolle Huset, Danhostel Skagen, SuperBrugsen på Sct Laurentii Vej og SuperBest Skagen som nye sponsorer. Sponsoraftalerne er et led i Carlsberg SPORTs landsdækkende sponsorprogram Proud Sponsor of YOU. 

– Vi er glade for al den st√łtte, vi f√•r fra det lokale erhvervsliv. Deres bidrag betyder, at vi kan g√łre klubben endnu sjovere og bedre at v√¶re i for vores medlemmer, siger Anders Mortensen, der er kasserer og sponsoransvarlig i klubben.¬†

Da Jolle Huset, Danhostel Skagen, SuperBrugsen p√• Skt Laurentii Vej og SuperBest Skagen fandt ud af, at de kunne st√łtte S.I.K. gennem sponsorprogrammet, benyttede de sig af muligheden. Forhandlerne h√•ber, at de nye sponsoraftaler kan hj√¶lpe klubbens ungdomsspillere med at f√• nyt udstyr.¬†

Sponsorprogrammet fungerer på den måde, at hver gang forhandleren sælger en flaske Carlsberg SPORT, optjener klubben point, som senere kan omsættes til nyt sportsudstyr, bl.a. træningsdragter, drikkedunke og bolde. 

– Vi mener, at lokalsporten har en enorm betydning for samfundet, og at det danske foreningsliv er noget helt unikt. Vi er glade for, at s√• mange forhandlere bakker op og dermed hj√¶lper klubberne og foreningerne til bedre forhold, siger Dan M√łller, Sponsor- og Eventchef hos Carlsberg SPORT.¬†

Forhandlerne v√¶lger selv den klub, deres st√łtte skal g√• til, og klubberne kan godt have flere sponsorer. Andre forhandlere opfordres til at melde sig til sponsorprogrammet og finde den klub eller forening, som de √łnsker at st√łtte.¬†

Dan M√łller oplyser, at forhandlere kan melde sig til Proud Sponsor of YOU-programmet via www.sponsorkontoret.dk.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'S.I.K. har fået nye sponsorer' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger