Sidste nyt fra verden

Sidste nyt fra verden

14. november 2012 - kl. 8:27 - af

Foredrag v/ forfatter Carsten Jensen.

Udover at være en skarp samfundsdebattør er Carsten Jensen en fremragende forfatter. Spændende, vedkommende, tænksom og humoristisk på samme tid. I dette foredrag kommer vi bag kulissen og hører om de parametre, der er drivkraften for forfatteren.

Vi hører om romanerne Vi, de Druknede og Sidste Rejse, og der bliver verdenspremiere i Skagen med oplæsning fra den nye roman, der først kommer i efteråret 2013!

Carsten Jensen vil også komme ind på sine mange rejser og sit syn på samfundsudviklingen netop nu. Både som danskere og som verdensborgere bliver vi hele tiden stillet det samme spørgsmål: Hvem er vi? Et spændende foredrag om et forfatterskab, der ofte har overrasket og ikke altid spiller efter de konventionelle regler.

Arrangeret i samarbejde med Skagen Bibliotek og FOF Vendsyssel, og finder sted Torsdag d. 15. november kl. 19.00-21.00 i Kulturhus Kappelborg

Pris: kr. 100,-.

Billet kan købes på www.fof-vendsyssel.dk eller 7025 5050 og på Skagens Bibliotek 9845 9200.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sidste nyt fra verden' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger