
Tab og vind !
5. december 2012 - kl. 9:11 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Er I Skagens bedste tabere ?.
Det bliver der mulighed for at finde ud af, nĂ„r Spar Nord, i samarbejde med Skagen OK og motion, Loop Skagen og Nordjyske Medier, skyder konkurrencen “Skagen pĂ„ VĂŠgten i gang”, fredag den 11. januar 2013.
MĂ„let med er, at samle 40 hold, pĂ„ 5 personer hver, som over en periode pĂ„ 8 uger, dyster om at tabe sig mest. De “bedste tabere” lĂžber med 1-prĂŠmien pĂ„ 10.000 kr., mens der er henholdsvis 5.000 kr. og 3.000 kr. til nr. 2 og 3.
For arrangĂžrerne vil det vĂŠre en succes, hvis de kan fĂ„ Skagboerne til at holde fokus op motion og sundhed i en periode. “Vi har en mĂ„lsĂŠtning om om minimum 200 deltagere, fordelt pĂ„ 40 hold, men vi hĂ„ber naturligvis pĂ„, at flere melder sig til”, udtaler Morten Kock fra Spar Nord. Og da vi jo ved, at der som regel er mange, der har et nytĂ„rsforsĂŠt, der handler om vĂŠgtab, sĂ„ syntes vi at tidspunktet passede godt. En gang om ugen, i de 8 uger konkurrencen varer, skal det samlede vĂŠgttab for holdet indberettes, og der vil lĂžbende blive arrangeret events, som f.eks. lĂžb og foredrag om kost. De bedste tabere kĂ„res nĂ„r der er slutvejning, i Loop Skagen, den 8. marts 2013.
Du kan lÊse mere om konkurrencen pÄ www.skagenpaavaegten.dk.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tab og vind !' til en bekendt