
Bytinget: finale den 28. juli
12. juli 2013 - kl. 14:36 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Starten på Bytingets første møde, i går torsdag, var træg. Alt for træg, men så tog den nyudnævnte kongelige borgmester over. Dermed kom der fart over feltet.
I bedste højlundstil fik Peter Duetoft de fremmødte 75 fastboende og venner af Skagen ud af busken, hvilket udløste mange fine bud på, hvad vi kan gøre for, at Skagen fortsat kan bevare købstadsværdigheden og ikke endnu engang må søge kongen om landsbystatus.
De 7 fremmødte rådmænd, der indtog pladserne i bytingets rådstue kom også med fine bud: b.la. fordi den kongeligt udnævnte borgmester afslutningsvis bad rådmændene formulere, hvilke drømme de hver især har for Skagens fremtid. Svarene afsløres inden Bytingets næste møde den 28. juli på www.Skagen2013.dk.
Drømmene er dermed afsættet for Bytingets sidste møde i auktionshallen. Her vil fokus være på medborgerskab samt byens og naturens rum. Bytingets møde markerer samtidig afslutningen på udstillingen Erhverv og Mennesker i Skagen. Hvis du offentlig har lyst til at give din mening til kende om, hvordan vi – som Aabenraa – kan arbejde for at blive en moderne købstad, vil du få muligheden, hvis du møder frem i auktionshallen den 28.07 kl. 15. Efter et superkort indlæg om moderne medborgerskab vil debatten går i gang. Den vil herefter – med din deltagelse bølge frem og tilbage, indtil der kan konkluderes, hvad vi i fællesskab kan gøre for vores bys fremtid.
6 kommentarer til “Bytinget: finale den 28. juli” under annoncerne.
















Ja , nu når vi får den nye havneudvielse , håber jeg at de samtidig opretter en ny vej til havnen igennem Damstederne fra hovedvejen,, så man undgår at den tunge trafik den nye havn vil skabe skal igennem byen , det har altid været en drøm for mange af de tidligere borgmestre i den gamle kommune Skagen at der skulle være en vejføring over Damstederne , får håbe at det nye byråd får det lavet , for der vil komme mange arbejdspladser , når vi får bygget et stort renseanlæg , hvor de store skibe kan komme af med deres spildolie når de har renset deres tanke , og vi i Skagen kan genbruge den rensede olie til opvarmning og mange andre ting , det er det der er fremtid i for Skagen , og så må hugorme finde sig i at der skal køre store biler igennem Damstederne i fremtiden , så glem klagerne fra dem der bor ude ved Damstederne , det er fremtiden arbejdspladser det gælder i Skagen og ikke kun ferieboliger .
Jeg undrer mig over, at grundlæggende og vigtige investeringer som sikker skolevej og kloakering i Skagen slet ikke er på tale. Og måske var det en ide at vente med at dele gaver ud til Frederikshavn by til efter valget, så politikerne kunne få et mere realistisk syn på, hvor megen gældsætning denne kommune kan klare. Med hensyn til at hæve skatten, så burde Skagen og Sæby undtages for skattestigninger på grund af de serviceforringelser, der er sket her.
Det er rigtig, Kulturhuset er en rigtig skøn og velfungerende størrelse. Hvis jeg ikke husker helt forkert, havde vi selv de 35 millioner med ind i fællesskabet.
Det er rigtig, at Ankermedetskole er ombygget for at få nedlagt en iøvrigt vellidt og velfungerende skole, Heddeboskolen, til gene og fortrydelse for alle de forældre og børn, der netop havde Hedeboskolen som deres skole.
Det er rigtig, at kommunen har givet lånegaranti til havneudvidelsen og Bjarne kvist kunne også have nævnt, at vi nu har fået Toldne-vand, hvilket ikke er nogen dårlig ting.
Det er også rigtig, at det var knapt så fornuftig at bygge en kæmpe centralskole uden halfaciliteter, og det er sikkert meget påkrævet at istandsætte isstadion.
Det er forkert, at jeg skulle pådutte alle mennesker syd for Knasborg Å, som værende en flok uhyrer, der kun har det ene formål, at ville udslette Skagen.
Hvis der er nogen, der har fået denne forkerte opfattelse, skal jeg meget beklage – for som den tidligere borgmester så sigende sagde – En kommune en by Frederikshavn og som den tidligere kommunaldirektør beskrev kommunen – Sæby som bosætnings by, Frederikshavn som aktivitets by og Skagen som turist by.
Det kunne bare være nogle smarte bemærkninger, hvis ikke det var for de store tal, der kort og godt siger at kommunen er gået fra, at vi var gældfri som udgangspunkt og nu har om det er 1,2 milliard eller 1,5 milliard, skal jeg ikke hænge mig i, i samlet gæld. En gæld der er opstået meget i forbindelse med betydelige investeringer i ( og nu nævner jeg det pinlige ) Frederikshavn, som grundlag for centraliseringer, der fortrinsvis kommer alle borgere udenfor Frederikshavn til gene.
Denne udvikling beklager man ikke – det er meningen, fordi det er økonomisk nødvendigt ( siger man). Der er kun økonomi i alle disse centraliseringe, hvis man ikke regner med borgernes tid og ulejlighed.
Det er ikke alle borgerne, der har samme ulejlighed og gener ved, at alt ligger i Frederikshavn – det er fortrinsvis os, der ikke bor i Frederikshavn.
Liste H og jeg bliver hele tiden påduttet, at je/vi er sure, tvære, pinlige og negative og med megen ret .
Jeg og vi mener, det er en forkert udvikling, der finder sted.
Tænk på et bogstav – det kunne være H
Det er dog efterhånden direkte pinligt og ynkeligt at høre Liste Hs/Per Kempff-Nordkaps konstante forsøg på at fremstille alle sønden for Knasborg å som en flok uhyrer der kun har det ene formål at udslette Skagen fra jordens overflade!
Det er korrekt at Socialdemokraterne finder det helt igennem tåbeligt at bygge en ny skole i Frederikshavn uden en gymnastiksal og det er korrekt at socialdemokraterne finder det nødvendigt at renovere en ishal i Frederikshavn der er i fare for at falde sammen. Det ville vi faktisk også havde ment hvis bygningerne lå i Sæby eller i Skagen!
Du kunne jo Per, istedet for konstant negativitet og sortsyn, vælge at fokusere på at et enigt byråd (under socialdemokratisk ledelse) valgte at investere 35 millioner på at lave Kappelborg om til kulturhus, at et enigt byråd har investeret i at renovere og ombygge Ankermedets Skole så den idag fremstår som en moderne og velfungerende skole, og sidst men ikke mindst: at et enigt byråd netop har givet en lånegaranti af historisk størrelse på ikke mindre end 300 millioner så Skagen Havn kan udbygges. I alle tilfælde investeringer som langt overgår hvad der er investeret andre steder i kommunen og som jo netop skal være med til at sikre Skagen som andet og mere end end sommerferieby!
Fortsat god og positiv sommer.
Bjarne Kvist
Hvad med at flytte til Frederikshavn – når du nu er stå utilfreds – jeg har snart boet her i 50 år er stadig mægtig glad for byen og skawboerne – du har kun boet her i få år og været utilfreds fra dag 1 – helt forkert adresse du har fundet dig.
Nu skal man ikke være lyseslukke, men vi havde et borgermøde med 800 deltagne Skagboer.
Vi har en hjemmeside der har opsummeret hele masterplanoplægget vedr. Skagen: http://www.udviklingenafskagen.dk.
Desværre er alle disse virkelig gode betræbelser kommet ind i den Frederikshavnske trædemølle – hvor man mest tænker på Frederikshavn og kun lidt på bl.a. Skagen
Det var bl.a. et stort ønske blandt de 800 fremmødte, at vort rådhus blev brugt som rådhus.
Vi bad så mindeligt om, at kommunen passede på byens kulturmiljøer
og vi ønskede os gode nærskole faciliteter.
Men nej kommunalbestyrelsen siger Frederikshavn, Frederikshavn og så Frederikshavn.
Nu senest siger Socialdemokraterne, at den eneste virkelige udbygning, der skal ske i det kommende budget, er en sportshal til Stjeneskolen og en udvidelse af Isstadion begge dele (for at det ikke skal være løgn) beliggende i Frederikshavn
De forsøger at køre os trætte ved ustandseligt at spørge, hvad vil I ha, hvad vil I ha – uden at høre på hvad vi siger – og hvis vi så brokker os: Er vi tudefjæser , der burde formulere os
Vi bliver, hvis det står til dem alene en sommerferieby, en forstad til Frederikshavn – ligesom Sæby bliver en soveby .
I følge de bestemmende, kommunalbestyrelsen og kommunens direktion, skal livet leves i Frederikshavn – det er derfor, det hedder Frederikshavns kommune – hvor svært kan det være
Tænk på et bogstav – det kunne være H
Med Venlig Hilsen
Per Kempff-Nordkap