
Ukendt Drachmann brev fundet
13. august 2013 - kl. 6:07 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Omtalen pÄ SkagensAvis.dk af foredraget om Bokken Lasson og Holger Drachmann som finder sted i aften i Drachmanns Hus, har bragt et hidtil ukendt dokument til veje.
Det drejer sig om et brev, som Holger Drachmann skrev i Skagen den 7. september 1898. Brevet er til frk. Bokken Lasson, som kĂŠrligt tituleres âPageâ.
âMin kĂŠre lille Page.
Sommer paa Skagen. Jeg hviler og jeg bader mig â jeg er igen bleven rank i Ryggen. Efter en MĂŠngde VrĂžvl â bl.a. ogsaa med Amerika â skriver jeg nu i Dag til Gerda, at Afrejsen er bestemt til den 22. Septbr. med âThingvallaâ fra Kristiania.
Jeg drager nĂždig derover â jeg sad helst Vinteren igennem i et lille Hus i Norge med Pagen â men nu skal det vĂŠre.
Rimeligvis rejser jeg paa Mandag med âBaldurâ til Kristiania â hvis der ikke kommer en JĂžde-StĂŠvning forinden; thi saa gaar jeg over Göteborg.
Jeg lĂŠnges efter den lille Page.
Kys Mimi og Erik.
Din Ven og Kongeâ
Som bekendt rejste Bokken Lasson med Drachmann til Amerika, men det mÄ vÊre en beslutning, der taget i huj og hast, da intet i brevet antyder, at de snart skulle rejse over Atlanten.
Man har kendskab til adskillige breve fra Bokken Lasson til Holger Drachmann â ogsĂ„ efter at han giftede sig med hendes lillesĂžster Soffi â men brevet fra Drachmann til Bokken er en stor sjĂŠldenhed.
Forfatteren Anne Helgesen, der holder foredraget pÄ tirsdag, er begejstret over fundet, da hun ikke hidtil er stÞdt pÄ breve fra digteren til sangerinden.
En kommentar til “Ukendt Drachmann brev fundet” under annoncerne.
Vides det hvordan dette brev er dukket op?