Bjesk og andre lækkerier

Bjesk og andre lækkerier

4. september 2013 - kl. 10:09 - af

HKH Prins Henrik besøgte Skagen Madmagasin på Vestre Strandvej. Rigtig mange skawboer og turister havde taget opstilling ved den røde løber, for at få et glimt af Prinsgemalen og hans følge.

Jesper Winter og fru Didde Winter tog imod Prinsgemalen og inviterede indenfor i det flotte madmagasin.

Jesper Winter er ejer af Skagen Fiskerestaurant og har tidligere været kok på Kongeskibet Dannebrog.

En tydelig interesseret Prinsgemal blev vist rundt og naturvejleder Villy K. Hansen fortalte om de mange urter og planter, der findes i og omkring Skagen og som bruges bl.a. til fremstilling af bjesk. Prinsgemalen stillede interesseret supplerende spørgsmål og duftede til de kendte og knap så kendte urter.

Afslutningsvis fik Prinsgemalen lov at prøvesmage den særlige jubilæumsbjesk, som Jesper Winter har fremstillet i anledning af 600 års jubilæet. Den faldt tilsyneladende i god jord 🙂

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bjesk og andre lækkerier' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger