Verdensjazz i foyeren

Verdensjazz i foyeren

10. september 2013 - kl. 7:21 - af

Der var ikke mange musikinstrumenter i Maputo, Mozambique, hvor Chico Matada voksede op, sĂ„ hans fĂžrste trommesĂŠt byggede han af ledninger, trĂŠ, plastik og tomme malerbĂžtter. – LĂžrdag den 14. september kl. 11 kan du opleve ham med et ”rigtigt” sĂŠt af slagsen, nĂ„r Kappelborg inviterer indenfor til Foyerkoncert med Chico Matada Group.

Om musikken siger Chico; ”Min musik ligner min personlighed, min rejse og min livserfaring. ”

Chico Matada er i dag trommeslager og komponist. Hans musikalske baggrund begyndte med teater, dans og musik, men kĂŠrligheden til percurssion og trommer voksede, og Chico begyndte at turnere pĂ„ lokale festivaler. Fast besluttet pĂ„ at udvikle sine musikalske evner, flygtede han over grĂŠnsen til Sydafrika for at forfĂžlge sin drĂžm – musikken. – Under sit ophold i Sydafrika, spillede og optrĂ„dte han i flere anderkendte musikfestivaler som eksempelvis den internationale Arts Alive og Macufe.

I 2010 blev Chico Matada optaget pĂ„ Musikkonservatoriet I Århus, og har siden optrĂ„dt med sit band pĂ„ bl.a. Copenhagen Jazz Festival, Århus Festival og ikke mindst Riverboat Jazz Festival i Silkeborg. Chico har i dag base i KĂžbenhavn, hvor arbejdet med gruppen Chico Matada Group foregĂ„r. Bandet forventer at udsende deres fĂžrste album i 2014.

Velkommen til inspirerende Verdensjazz pÄ Kappelborg..

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Verdensjazz i foyeren' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger