Frederikshavn er en hockey-kommune

Frederikshavn er en hockey-kommune

9. november 2013 - kl. 8:39 - af

Redaktionen har modtaget f√łlgende fra Borgmester Lars M√łller ( V ):

White Hawks er ubestridt vores sportslige flagskib. Spillerne g√łr det fantastisk, og vi er stolte af dem. De s√¶tter Frederikshavn p√• danmarkskortet og bidrager med mange gode historier om Frederikshavn. Det har stor v√¶rdi for kommunen, og derfor bakker vi op om hockeyholdet.

Fra den dag, vi fik at vide, at iscentrets tag skulle repareres for 10 mio. kr., har et enigt byr√•d arbejdet for en fremtidssikret l√łsning. Vi har gjort det i et t√¶t samarbejde med klubbens bestyrelse og erhvervsklubben. Det er lykkedes at finde finansiering med b√•de kommunale og private midler, s√• iscentret nu kan blive gennemgribende renoveret og moderniseret.

Jeg er især glad for det gode samarbejde, der har været om opgaven. Samarbejde mellem kommunen og klubbens bestyrelse, men også samarbejdet i byrådet, hvor alle partier har bidraget positivt til beslutningen. Det er et godt eksempel på det brede samarbejde, som vi i Venstre lægger op til efter valget.

 

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Frederikshavn er en hockey-kommune' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger