Frederikshavn er en hockey-kommune

Frederikshavn er en hockey-kommune

9. november 2013 - kl. 8:39 - af

Redaktionen har modtaget f√łlgende fra Borgmester Lars M√łller ( V ):

White Hawks er ubestridt vores sportslige flagskib. Spillerne g√łr det fantastisk, og vi er stolte af dem. De s√¶tter Frederikshavn p√• danmarkskortet og bidrager med mange gode historier om Frederikshavn. Det har stor v√¶rdi for kommunen, og derfor bakker vi op om hockeyholdet.

Fra den dag, vi fik at vide, at iscentrets tag skulle repareres for 10 mio. kr., har et enigt byr√•d arbejdet for en fremtidssikret l√łsning. Vi har gjort det i et t√¶t samarbejde med klubbens bestyrelse og erhvervsklubben. Det er lykkedes at finde finansiering med b√•de kommunale og private midler, s√• iscentret nu kan blive gennemgribende renoveret og moderniseret.

Jeg er især glad for det gode samarbejde, der har været om opgaven. Samarbejde mellem kommunen og klubbens bestyrelse, men også samarbejdet i byrådet, hvor alle partier har bidraget positivt til beslutningen. Det er et godt eksempel på det brede samarbejde, som vi i Venstre lægger op til efter valget.

 

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Frederikshavn er en hockey-kommune' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER