Juletræsfest blev en succes

Juletræsfest blev en succes

31. december 2013 - kl. 16:25 - af

Søndag eftermiddag fandt den årlige juletræsfest sted i SkagenHallen. Arrangørerne, Fiskeriforeningen og Gymnastikforeningen GF melder rigtig godt besøg af byens børn og deres forældre.

“Efter et par år hvor der har været et lille fald i antallet af børn til arrangementet, så var der i år ca 40 børn flere end sidste år, og det er vi superglade for” udtaler Gymnastikforeningens formand, Birgit Bendtsen.

Den lokale julemand, Peter Gislund og hans familie, sørgede igen i år, sammen med dagens orkester, for at få den rette julestemning frem. Konkurrencer, julelege og fællessang var med til at gøre eftermiddagen hyggelig for de fremmødte.

Som sædvanligt var der godt gang i kaffe og kagesalget, og stemningen steg, som altid, en tak, da der blev serveret pølser.

Inden festen sluttede fik alle børnene en flot godtepose.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Juletræsfest blev en succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger