Skagen Badminton Klubs Venner nedlagt

Skagen Badminton Klubs Venner nedlagt

15. januar 2014 - kl. 7:31 - af

SBK’s Venner har valgt at nedlægge foreningen efter den har eksisteret i ca. 35 år.

Dette blev vedtaget på foreningens generalforsamling sidst på året 2013.

At man har valgt at nedlægge foreningen skyldes, at der kun var 48 betalende medlemmer tilbage. Da foreningen startede var der 192 betalende medlemmer.

Foreningen har f√łr hen tjent penge til at dele ud af til Klubbens udvalg, ved f. eks at hj√¶lpe til ved MC-Tr√¶ffet og ved forskellige arrangementer i badmintonhallerne, n√•r der har v√¶ret brug for frivillige hj√¶lpere.

Samtidig med at der har v√¶ret et faldende medlemstal i Badmintonklubben gennem √•rene, har ans√łgningerne til SBK‚Äôs Venner ogs√• v√¶ret begr√¶nsede.

SBK Venners bestyrelse vil gerne takke alle samarbejdspartnere og alle de frivillige som har st√łttet Vennerne gennem √•rene.

Herunder kan du l√¶se Foreningens formand, Bj√łrn M√łller Nielsens beretning, ved det der blev SBK¬īs Venners sidste generalforsamling.

 

Formandsberetningen for S.B.K.’s VENNERS Generalforsamling 2013.

Så er det atter tid til S.B.K.’s Venners generalforsamling. En måske lidt kedeligere af slagsen.

Bestyrelsen for Vennerne, har valgt at nedlægge foreningen. (Med mindre der er andre der vil fortsætte.)

Beslutningen er taget p√• baggrund af manglende medlemstal, manglende ans√łgninger fra diverse udvalg og manglende indt√¶gstmuligheder for Vennerne.

Dette er selvf√łlgelig en sv√¶r og kedelig beslutning, da Vennerne er en st√łtteforening som blev stiftet i 1979 af nogle for√¶ldre i klubben.

Dengang var der 192 betalende medlemmer, hvor der d.d. er 48 medlemmer.

Vennerne har i regnskabs√•ret 01-10 2012 til 30-09 2013 st√łttet badmintonklubben og dennes udvalg, med 5422 kr. Der her i regnskabs√•ret v√¶ret 2 ans√łgninger. Den ene ans√łgning var fra U.S.U. som har s√łgt og f√•et bevilget 2000,00 kr. til d√¶kning af udgifter i forbindelse med juleklip og juleafslutning. Den anden ans√łgning var fra U.S.U. som s√łgte Vennerne om d√¶kning af udgifterne til forplejningen, til Klubbens traditionsrige cykell√łb. Her blev der bevilget 3422 kr.

At nedl√¶gge foreningen er som n√¶vnt tidligere, selvf√łlgelig en sv√¶r beslutning. Jeg t√¶nker her p√• hvor meget Vennerne har st√łttet Klubben og dennes udvalg med gennem tiderne. Ud over kontante bel√łb kan jeg bl.a. n√¶vne at Vennerne har givet st√łtte til Badmintonklubbens hjertestarter, der er blevet st√łttet med musikanl√¶g, videokameraer og meget mere.

Til at betale alt dette, har man selvf√łlgelig ogs√• skulle tjene penge. Ud over kontingent indt√¶gter, har Vennerne med stor hj√¶lp fra for√¶ldre, medlemmer af Vennerne og af Skagen Badmintonklub samt masser af frivillige hj√¶lpere kunne deltage ved Badmintonklubbens julemesser, med tombolaen. Efterf√łlgende deltog Vennerne en del √•r i madteltet ved motorcykeltr√¶ffene. Jeg vil gerne her benytte lejligheden til endnu engang at takke alle der har hjulpet ved disse arrangementer.

Sidst men ikke mindst vil jeg takke alle der gennem tiderne har v√¶ret medlemmer af S.B. K‚Äôs Venner. Tak til alle samarbejdspartnere og alle de frivillige som har st√łttet op om Vennerne gennem √•rene.

På S.B. K’s Venners bestyrelses vegne.

Bj√łrn M√łller Nielsen

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Badminton Klubs Venner nedlagt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger