STS er gået i betalingsstandsning

STS er gået i betalingsstandsning

23. januar 2014 - kl. 11:22 - af

I går, onsdag, gik Skagen Truck service ApS i betalingsstandsning, og 9 medarbejdere blev sendt hjem.

Firmaet har eksisteret i 37 år, men specielt tre ting har gjort at man har valgt at kaste håndklædet i ringen.

” Som så mange andre tog vi et FIH lån med en Swap-rente. Det har kostet os godt 900.000 kr samt en rentestigning på lånet, samtidig blev en medarbejder alvorlig syg, og det har medført en udgift på flere hundrede tusind, udtaler direktør Leif Thellefsen. De udgifter plus en nedgang i fiskeriet på 30 % har gjort at vi er kommet i den kedelige situation, slutter Leif Thellefsen.

Lossekompagniet overtager vaskeriet samt losseafdelingen, og samlecentralen kører videre som hidtil, og med samme besætning.

 

 

 

 

9 kommentarer til “STS er gået i betalingsstandsning” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

9 kommentarer til “STS er gået i betalingsstandsning”

  • Meget uheldig situation, for både ejer og ikke mindst gode betroede medarbejdere gennem mange år.
    Har selv prøvet det på tætteste hold, og er stadig utrolig bitter og ærgerlig.
    Men op på hesten, der må være nogle derude der mangler stabil arbejdskraft.

  • Thomas Andersen

    Jeg synes bestemt ikke at den syge person bliver hængt ud, men at det er en nøgtern forklaring på hvorfor STS har “brækket nakken” !

    Det er trist at Skagen mister en virksomhed, og ja, kan kun håbe at folk finder et nyt job, og vigtigst af alt – at den syge medarbejder bliver rask !

  • Forfærdelig trist. specielt fordi vi her på toppen allerede nu har store problemer med jobs til ledige.

    Håber der findes en løsning for både ejere og medarbejdere.

  • Nej der står ingen navn, men Skagen er da så lille, at alle ved hvem det er……
    Så enig med Birgit Poulsen og de andre der mener det samme.
    Ikke i orden Leif Thellefsen

  • Leif Thellefsen

    Kære læsere
    Der er ikke noget jeg og mine kollegaer er mere kede af end en medarbejder er blevet syg af kræft, og ønsker alt godt for denne medarbejder.
    Der bliver ikke nævnt navn i denne artikel. Og denne meddelelse som er indsat i Skagen Avis er skrevet for så ærligt som muligt at fortælle hændelsen i forbindelse med betalingstandsningen i STS.

    Dir. Leif Thellefsen.

  • Bjarne Albertsen

    Jeg er helt enig med Birgit Poulsen

  • Fuldstændig enig med Birgit Poulsen. Hvordan kan man “hænge” en person ud, som om det er hans skyld at firmaet må lukke. Meget uværdigt Leif Thellefsen.

  • Kedelig nyhed – må håbe, at de tidligere ansatte kan skaffe sig et nyt arbejde

  • Birgit Poulsen

    Syntes man hænger en syg person ud kan ikke være dens person skyld at det må lukke og slukke

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'STS er gået i betalingsstandsning' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger