Grafitti hærværk i Mosegården

Grafitti hærværk i Mosegården

5. februar 2014 - kl. 10:26 - af

6 opgange på Mosegårdsvej blev i weekenden udsat for grafitti-hærværk. Der blev brugt sort spraymaling til ugerningen, dog uden at gerningsmanden/mændene satte sin/deres tag* på “mesterværkerne”.

Det blev til en kort fornøjelse at kigge på grafittien, da den allerede er malet over igen.

Nordjyllands politi vil gerne i kontakt med personer, der har kendskab til hærværket. Nordjyllands Politi har telefon 114.

*Graffiti er en kunstform og subkultur udført med spraymaling på store flader som vægge og mure. Dog vælger nogle graffitimalere at male deres “pieces” (malerier) og “tags” (personlige underskrift) i det offentlige rum, hvor det er ulovligt, og har betydlige omkostninger for både samfundet og miljøet at der til stadighed skal ryddes op efter ulovlig graffiti hærværk. ( kilde: wikipedia)

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Grafitti hærværk i Mosegården' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger