Der er brug for freelance guider

Der er brug for freelance guider

10. februar 2014 - kl. 9:23 - af

Lyst til at blive guide? God til sprog? Interesseret i at fortælle gode historier? РSå har vi brug for dig

Cruise Skagen og Turisthus Nord har brug for flere freelance guider til at fremvise Skagen, Frederikshavn og Sæby for de mange gæster fra hele verden, der årligt gæster vores fantastiske område.

Vi har specielt brug for guider, der taler enten flydende engelsk, tysk, fransk, italiensk eller spansk.

For nuv√¶rende r√•der vi over et guidekorps p√• ca. 15 engelsktalende og 10 tysktalende guider, men vi f√•r brug for mange flere, n√•r Skagen Havns nye krydstogtkaj p√• 450 meter st√•r klar i april 2015. Antallet af guider skal fra senest 2015 gerne t√¶lle minimum 35 engelsktalende, 25 tysktalende, 10 fransktalende, 10 italiensktalende og 10 spansktalende guider for at kunne efterkomme den forventede eftersp√łrgsel.

Turisthus Nord modtager flere og flere bestillinger p√• guidede ture og √łger antallet af programsatte guidede ture is√¶r i S√¶by og Frederikshavn omr√•det og har derfor ogs√• brug for en del flere guider end hidtil.

Vi afholder derfor et guidekursus , der omhandler Skagen, Frederikshavn og Sæby området.

Kurset k√łrer over 2 semestre ‚Äď fra 22. marts – 27. maj og fra 7. september ‚Äď 2. november 2014 og det best√•r af b√•de teoretisk undervisning og undervisning p√• attraktioner, sev√¶rdigheder og i naturen.

INFORMATION OM GUIDEKURSUS 2014

Hvem er Cruise Skagen Denmark?

Cruise Skagen Denmark er en forening dannet i 1999. Foreningens medlemmer er – Frederikshavn Kommune, Skagen Havn, Turisthus Nord, Skagen Handelsstandsforening og Saga Shipping Skagen. Foreningens form√•l er at tiltr√¶kke krydstogtturisme til Skagen. Skagen har siden 1999 modtaget over 60 anl√łb af krydstogtskibe. Cruise Skagen Denmarks m√•lgruppe er europ√¶iske og amerikanske krydstogtrederier. Cruise Skagen Denmark har siden 2002 udannet guider til brug i forbindelse med anl√łb af krydstogtskibe og til opgaver for Turisthus Nord.

Hvorfor et guidekursus?

Cruise Skagen og Turisthus Nord r√•der for nuv√¶rende over et guidekorps p√• ca. 15 engelsktalende og 10 tysktalende guider, men vi f√•r fra 2015 brug for mange flere. Skagen Havn er i f√¶rd med at bygge en stor krydstogtkaj p√• 450 meter, der skal st√• klar i april 2015. Det betyder, at Skagen vil blive i stand til at modtage meget st√łrre krydstogtskibe til kaj end det er tilf√¶ldet nu, hvor skibe over 164 meter m√• ligge for anker p√• reden uden for Skagen Havn. Denne begr√¶nsning har hidtil betydet, at flere rederier har valgt Skagen fra som krydstogtdestination, da de ikke har √łnsket at skulle sende deres passagerer i land med de sm√• tenderb√•de. I Cruise Skagen arbejder vi derfor intenst med at tiltr√¶kke anl√łb af st√łrre skibe fra 2015 og heldigvis er der stor interesse fra rederierne herfor. Vi f√•r derfor brug for minimum 35 engelsktalende, 25 tysktalende, 10 fransktalende, 10 italiensktalende og 10 spansktalende guider for at kunne efterkomme den forventede eftersp√łrgsel.

Turisthus Nord er i f√¶rd med at √łge antallet af guidede ture is√¶r i S√¶by og Frederikshavn omr√•det og har derfor ogs√• brug for en del flere guider end hidtil.

Forudsætninger for at deltage i guidekurset

For at kunne deltage i guidekurset skal du kunne tale og l√¶se dansk. Endvidere skal du kunne tale enten flydende engelsk, tysk, italiensk, fransk eller spansk. Undervisningen foreg√•r p√• dansk, men n√•r vi skal √łve guid-selv, da skal du tale p√• det sprog, som du efterf√łlgende √łnsker at guide p√•.

Du skal endvidere v√¶re fyldt 20 √•r, v√¶re rask og mobil og have en klar og tydelig stemme, der kan h√łres af en gruppe g√¶ster ogs√• i det fri, hvor der ikke er nogen mikrofon at tale i.

Der er ikke nogen √łvre aldersgr√¶nse, s√• l√¶nge du opfylder ovenst√•ende betingelser.

Guidekursus 2014

Inden kurset g√•r i gang, bliver du indkaldt til en sprog- og formidlingstest. Hertil skal du forberede en tekst p√• ca. 1 A4 side om Skagen, Frederikshavn eller S√¶by ud fra dit kendskab til omr√•det. Teksten skal v√¶re p√• det sprog, som du √łnsker at guide p√• ‚Äď engelsk, tysk, fransk, spansk eller italiensk. Under testen freml√¶gger du det, som du har forberedt. P√• den baggrund vurderer vi om dit sproglige niveau og din formidling af det valgte stof er p√• h√łjde med det forventede. Herved finder b√•de vi og du ud af, om guidekurset er en god id√© for dig.

P√• f√łrste kursusaften udleverer vi en del materiale, som skal l√¶ses i l√łbet af kurset. Der udleveres ikke en l√¶seplan, s√• du m√• selv vurdere, hvorn√•r stoffet skal l√¶ses.

Teoretisk undervisning

På tirsdagskurserne går vi i dybden med ting, som er relevante for at kunne guide i Frederikshavn kommunes område.

On location undervisning

Denne del af kurset er opbygget s√•ledes, at guideinstrukt√łren den f√łrste kursusdag underviser i de ting, der er omfattet af dagens program samt i guideteknik. Den p√•f√łlgende kursusdag er det s√• kursisterne, der p√• skift √łver sig i at guide ‚Äď at formidle dels det, som instrukt√łren har fortalt p√• undervisningsdagen suppleret med stof fra det udleverede materiale. Der √łves p√• disse dage b√•de indhold og guideteknik.

Efter kurset

Når man har bestået kurset bliver man tilknyttet Cruise Skagen Denmarks guidekorps og Turisthus Nords guidekorps på freelance basis. Der er således ikke tale om fuldtidsjobs, så det skal være lysten og interessen, der driver værket.

De guidejobs, der er, kan falde både på hverdage og i weekender og nogen gange kan du blive tilkaldt med kort varsel. Derfor er det vigtigt, at du er til rådighed i så vidt muligt omfang.

Turisthus Nord har for eksempel over 400 guidede ture om √•ret, som er dels programsatte ture og dels ture bestilt af individuelle grupper. Cruise Skagen har et varieret antal ture hvert √•r afh√¶ngigt af antal krydstogtanl√łb og eftersp√łrgslen.

Jeg h√•ber, at ovenst√•ende d√¶kker nogle af de sp√łrgsm√•l du m√•tte have til kurset og det at v√¶re guide, ellers er du velkommen til at kontakte mig.

Anne Sofie R√łnne – Cruise Manager – Cruise Skagen – Vestre Strandvej 10 – 9990 Skagen – Tlf. +45 21 44 39 91 – Mail. info@cruiseskagen.dk¬† –¬† www.cruiseskagen.dk

Programmet for guidekursus 2014 kan du læse her

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Der er brug for freelance guider' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER