Frem med den orange vest!
18. februar 2014 - kl. 8:57 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Overskriften får formodentligt ”billeder” frem af en orange HellyHansen redningsvest, hvilket reelt nok også, er det vi har mest brug for lige nu. Overskriften er dog tænkt associerende til orange arbejdstøj – det arbejdstøj alle nu må hoppe i.
Jeg vil fortsat, og nu også i samarbejde med Socialdemokraterne, tage ansvar for samt del i arbejdet med at få rettet kommunens økonomi op. (Et arbejde der er pågået de sidste 4 år – dog uden støtte fra S). Det bliver ikke nemt, men arbejdet skal gøres og vi kan kun gøre det sammen.
Jeg forventer til gengæld, jeg så slipper for at læse flere overskrifter som ”Socialområdet bløder”, ”Massakre på ældreområdet” osv.
De budgetter vi i min byrådsperiode i Venstre har stået fadder til, er blevet holdt.
Venstre har ærligt sagt, hvordan vi i Fr.havn Kommune bør føre den økonomiske politik.
Kommunens økonomi har været anstrengt længe – ikke kun de sidste 4 år, men også i forrige byrådsperiode. Vi har iværksat store investeringer i projekter, hvor der har været gode driftsbesparelser, men det er gjort med opbakning fra stort set hele byrådet.
Ingen har været uvidende om, at det gik den gale vej. Vi har sagt det mange gange, senest ved fremlæggelsen af vores budget for 2014. Der bruges flere penge end vi har. Vi har i Venstre været meget beviste og ærlige om, at vores nuværende serviceniveau er for højt – i hvert fald i forhold til hvad vi har økonomi til. Vi fik i valgåret, desværre ikke opbakning til vores budget. Et budget, hvor vi netop sænkede serviceniveauet.
Jeg anerkender, at der fra de nuværende budgetejer og vores konstitueringspartner nu (her efter valget) er kommet en anden holdning. Jeg bifalder naturligvis derfor den ansættelsesvurdering, der er besluttet iværksat fra den 1. marts.
Jeg glæder mig over, at der nu i 11. time viser sig en indstilling fra Socialdemokraterne, der er fælles med den vi I Venstre har haft længe – også ved fremlæggelse af vores budget 2014.
Jeg mener dog det mest reelle og ærlige havde været at genåbne budget 2014, hvis S virkelig mener vi skal tage del i genopretningen, bør de lade os være en del af det budget, som vi også skal tage ansvar for at overholde.
Men ingen sure miner… Dem har vi haft så rigelig af. jeg er hoppet i den orange vest og ser frem til et gensidigt samarbejde, hvor alle skal give og tage.
Med venlig hilsen
Pia Karlsen
Byrådsmedlem (V)
9 kommentarer til “Frem med den orange vest!” under annoncerne.
Til Pia Karlsen
Der ligger et stort problem, helt rigtigt, Pia Karlsen.
Vi har i kommunen en del politiker, som udtaler sig og beslutter sager i byråd, de i dagligdagen ikke har forstand på, eller ikke ordentligt har dykket ned i.
Samtidig har vi byrådsmedlemmer, som f.eks. er uddannet i økonomi ( bankdirektør og stats .aut. revisor m.m..) som tilsyneladende ikke anvender deres kundskaber til gavn for byen i byrådet, hvilket man også har oplevet i Plan & Miljøudvalget i sidste byrådsperiode. Heldigvis blev nogle af disse ikke genvalgt.
Derfor bruges mange kommunalskatter/grundskatter både letsindig uden anvendt konkurrence of forkert.
Hvorfor tror Du, Pia Karlsen, at Skagens indbyggertal er halberet,- det er ikke udelukkende mangel på arbejdspladser, nej p.g.a. alt for høje grundskatter og kommunale skatter flytter indbyggerne enten til Aalbæk, eller ud af kommunen,- mange, som ønsker at flytte til Skagen, mener at det er for dyrt at bo i Skagen. Det har I, som politiker et stort medansvar i. Grund- og husvurderinger er betydelig lavere i Frederikshavn, end i Skagen. Med I, som er valgt og bor i Skagen, hvad gør I for Skagen ????
Uden at gå nærmere ind i din udredning Hans Dietrich, vil jeg blot svare, at jeg er politiker – hverken revisor, økonom, skatteekspert eller andet. Så jeg ved ikke meget rent fagligt om skat. Og har i sagens natur derfor ikke “meget forstand på beskatning”. Det var så mit svar på dit spørgsmål.
Mit indlæg ovenfor, er baseret på et fagligt svar, som jeg har fået fra en økonom i vores forvaltning.
Vh
Pia Karlsen (V)
Hvor meget forstand har Du på beskatningen Pia Karlsen ?
Skatteministeriet oplyser i dag til mig :
Uanset at Rigsrevisionen har fastslået det jeg vidste i 20 – 30 år at:
1. skat på vegne af kommunerne har lavet svindel med vurderinger
2. at man tilsyneladende bag kulisser har aftalt med kommuner og skat at man simpelthen opvurderede grundene, således at kommuner fik endnu mere i grundskatter, samtidigt med at Frederikshavn Byråd sætte grundskatter op og
3. samtidigt med at staten tillod en forhøjelse af vurderingsgrundlæget for 2014 med 6,3 % !
Og dette samtidigt med at daværende skatteminister Holger N. (og konen, som elsker millionen )
meddelte at man nedsætte vurderingsgrundlægget med 5 %, hvilket ikke skete, idet det blev til 2,5 %, som ingen indvirkning har på årets grundskatter, idet staten tillod en forhøjelse på skattegrundlæg på 6, 3 %. Tror I på politikere ??
Lands- og kommunalpolitiker bilder os borger en masse ind !!!
Hej igen Bjarne og Pia
Synes Pia P. s spørgsmål var interessant, jeg besluttede mig derfor for at undersøge spørgsmålet den anden dag og fik fra en af vores dygtige økonomi folk flg. svar vedr. ejendomsværdibeskatningern
Tidligere (vist nok op til 2007) betalte man ejendomsværdiskat til bopælskommunen (som jo ganske rigtigt ofte kan være forskellig fra sommerhuskommunen).
Nu er det imidlertid sådan, at ejendomsværdiskatten betales til Staten.
Derimod betales grundskyld til den kommune hvor ejendommen ligger.
Den del får vi således i kommunekassen.
Så det er faktisk (og næsten værre) staten og ikke hjemkommunen skatten tilfalder. Måske det også var hvad det du mente, Bjarne.
Mvh
Pia Karlsen
Kære Piaer!
Det er korrekt at ejendomsværdibeskatningen erlægges i den kommune hvor man er tilmeldt folkeregistret. Og det gælder for hele landet.
Vi har adskillige gange i den gamle Skagen Kommunes tid forsøgt at få ændret den besynderlige regel men uden held. (Og det uanset hvilken farve den siddende regering har haft) men jeg er helt enig: det giver ingen mening!
Tømning af affald betales til den kommune hvor sommerhuset ligger og jeg mener ikke kommunen udfører snerydning i sommerhusområder?
Med venlig hilsen
Bjarne Kvist
Hej Pia P.
Jeg synes det er rigtigt positivt og godt, hver gang nogen har gode ideer eller forslag til, hvordan vi kan drive vores kommune mere produktivt og få mere for de samme penge. Vi skal altid være opmærksomme på, om vi bruger vores penge så hensigtsmæssigt som muligt og vi skal sikre indtægt de steder, hvor der er muligheder.
Jeg må erkende, at jeg ikke umiddelbart kender alle svarene på dine spørgsmål, så derfor kan jeg hverken af- eller bekræfte “den historie” du har hørt
Jeg synes bestemt, det er værd at undersøge om de forhold du beskriver er således eller om de kan ændres.. Jeg foreslår derfor du retter henvendelse til vores borgmesterkontor med dine tanker. Jeg tror og håber, de vil samle alle gode ideer og anvende disse, hvis de kan gøre en forskel.
Med venlig hilsen
Pia Karlsen (V)
For mange år siden nedlagde borgmesteren i Løkken/Vrå kommune turistkontoret i Løkken. Byens forretningsdrivende gik selvfølgelig i selvsving, men borgmesteren var forberedt og fremlagde et regnskab der viste at turisme i Løkken rent faktisk var en underskudsforretning for kommunen.
Det var det fordi de der ejede forretningerne, diskotekerne, restauranterne, sommerhusene osv. boede i andre kommuner og dermed blev beskattet der.
En ting er ejendomsbeskatningen, noget andet er indkomstskatten.
Ind og ud pendling af kommunen er ca. af samme størrelse, men det interessante er om der kommer ligeså mange lønkroner ind som der går ud.
Jeg har min tvivl, og kan i hvert fald se at mange af de løntunge ansat i kommunen kommer ude fra.
Jeg forstår ikke at en kommune med 60.000 borgere ikke selv er i stand til at levere kvalificeret arbejdskraft, men er nødt til at hente primært fra Aalborg.
Hej Pia.
Jeg er engang blevet fortalt en historie, om det så bare er en historie, kan du måske be- eller afkræfte.
Historien går ud på, at personer som ikke er fastboende i Frederikshavns kommune, men som har et et hus i feks. Skagen som sommerhus, ikke betaler egendomsskat for huset i Skagen til Frederikshavns kommune, men de betaler i deres hjemme kommune. Er det bare en historie, eller ligger det rent faktisk sådan ??
Hvis det ikke bare er en historie, er det så sådan for hele landet, eller??
Og hvis det ikke er for hele landet, må man da kunne ændre denne facon.
hvis det er en regel der gælder hele landet, må de små kommuner langs vestkysten (som også har manger sommerhuse) have samme problem, med manglende penge i kassen, (måske et samarbejde med dem gør det nemmere at ændre reglen) for det er vel stadig Frederikshavns kommune der skal sørge for tømning af affald, snerydning, og hvad der ellers er af opgaver.
(I den forbindelse har jeg også hørt, at hvis en person måske har brug for hjemmeplejen, så skal “ferie” kommunen også sørge for det, og kan ikke sende regningen nogen steder hen.)
Som skrevet tidligere, så er det blot en “historie” jeg blev fortalt for et par år siden,
Kan du be- eller afkræfte, at et forholder sig således..
Med venlig hilsen
Pia P.
Dejligt at læse, vores byråd vil/skal til at arbejde sammen på kryds af partifarve.
For mig at se, burde vi bruge kræfter på, at udnytte de tomme bygninger vi har i kommunen, i stedet for at bygge nyt og større. Bygninger bliver ved at koste kommunen penge, så længe de bare står.
Måske man skulle se på, de klausuler der gør, at salg af bygningerne ikke ligger lige til højre benet.