Generalforsamling i Skagen Computerklub

Generalforsamling i Skagen Computerklub

27. februar 2014 - kl. 8:04 - af

Skagen Computerklub, har afholdt √•rets generalforsamling. Der er svag fremgang at spore, fremg√•r det af beretningen, som blev opl√¶st og diskuteret. Som formand blev Benny S√łrensen valgt, desuden Jan Schmidt genvalgt som kasserer. Anker Kirkedal, Carl Clemmesen og Jytte Christensen som medlemmer af bestyrelsen.

Efter en velafviklet generalforsamling, var Klubben vært med en pålægs-kagemand som blev vel modtaget!

Skagen Computer Klubs form√•l er, at udbrede interessen for computere og dette s√łges opfyldt blandt andet gennem f√łlgende aktiviteter:

¬∑ At afholde m√łder, foredrag og lignende, med information omkring computere og deres tilbeh√łr.

· At give foreningens medlemmer mulighed for at udveksle erfaringer og meninger på området.

· At hjælpe medlemmer til forståelse af programmer og maskiner.

¬∑ At s√łge tilvejebragt demonstrationer af computere og udstyr.

Derfor har vi √•bent hver onsdag i Caf√©en, tid 14:30 ‚Äď 16:30. i klubbens lokale p√• Kappelborg.

Og klubaften torsdag kl 19:00-ca 22:00

Caf√©en er for alle medlemmer, der enten bare vil hygge sig med en kop kaffe, lidt spil, surfing eller brug af programmer, man ikke har derhjemme, eller som gerne vil have hj√¶lp til at lave visitkort, stille en sang p√¶nt op, programmere sit budget, besk√¶re sine digitale billeder, lave sjove jule- og f√łdselsdagskort eller andet kreativt.¬†Kort sagt: Du kan f√• hj√¶lp og vejledning til det, du er i gang med – eller du kan f√• hj√¶lp til at komme i gang, hvis du er ny p√• computeren – eller du kan n√łjes med at hygge dig med alle de andre, der synes en computer ikke kun er et arbejdsredskab men ogs√• et herligt leget√łj.

En typisk klub-aften i Skagen Computerklub:

Der startes ved bordet, over en kop kaffe eller lignende.

Derefter kommer snakken om pc/programmer mm. Nogle har f√•et nyt og det debatteres. Nogle g√•r over til computerne og surfer lidt p√• nettet, andre har pr√łvet et eller andet som er g√•et galt, s√• der s√łges hj√¶lp.

Er du ikke medlem, så kom og kik hvad vi laver. Måske er det noget for dig. Alle er velkommen og vil du vide mere så klik på klubbens hjemmeside www.skawcomp.dk.

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Skagen Computerklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER