
Foto: Museumsinspektør Mette Bøgh Jensen foran et af de værker museet har lånt fra det engelske kongehus.
Mette Bøgh fortæller om Tuxen
16. juni 2014 - kl. 6:09 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagens Museums udstilling TUXEN – farver, friluft og fyrster har fået en forrygende start med rosende ord fra anmeldere og publikum. Og udstillingen er ikke kun interessant, fordi Laurits Tuxen selvfølgelig var en enormt teknisk dygtig og produktiv maler, men også fordi der knytter sig nogle helt vidunderlige historier til mange af hans malerier. Tuxen-udstillingen er en af museets største satsninger de seneste år, bl.a. med værker, der aldrig før har været vist offentligt.
Alt det vil man på museet meget gerne fortælle mere om, derfor inviterer museumsinspektør Mette Bøgh Jensen den 19. juni indenfor til arrangementet Inspektøren fortæller…. Her fortælles både om tilblivelsen af udstillingen og nogle af udfordringerne undervejs – samt om Laurits Tuxens lange karriere og de enkelte billeder.
Arrangementet foregår torsdag den 19. juni kl. 18.00 og billetter á 125,- inkl. vin købes i forsalg på www.skagensmuseum.dk









_1.jpg)






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mette Bøgh fortæller om Tuxen' til en bekendt