
Festlig aften om Taube og Drachmann
23. juni 2014 - kl. 8:47 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
På onsdag den 25. juni kl. 20 vil Drachmann-Kvartetten endnu en gang præsentere deres populære program om Evert Tuabe og Holger Drachmann, ”Havet og kærligheden”. Netop disse to inspirationskilder var fælles for de to, og så var der jo ”Skagens Rose” hotelejerdatteren, Ingeborg Andersen, på det for længst nedrevne Skagens Hotel, som inspirerede begge digtere.
De to digtere havde også det til fælles, at begge var og er folkelige. At dette også gælder for Drachmanns vedkommende bevises af, at man sommer efter sommer kan opleve stor interesse for Drachmann-aftnerne i digterens atelier i huset på Hans Baghsvej.
Både Taubes og Drachmanns sange er så populære, at det giver publikum anledning til at synge med på mange af sangene.
”Drachmann-kvartetten” består af Ann-Marie Gabrielsson hendes mand, Jesper Hegaard, samt Birgit og Poul Bernth.
Selvom det er først på sæsonen har der allerede været stor interesse for disse aftner, så det vil derfor være en god idé at benytte sig af forsalget. Billetter á 130 kr. kan købes i huset i åbningstiden eller bestilles på tlf. 98 44 51 88 eller mail: drachmannshus@gmail.com, og der vil også være billetter til salg ved indgangen.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Festlig aften om Taube og Drachmann' til en bekendt