
Arkivfoto.
Nye historiske spil i Skagen
15. juli 2014 - kl. 7:13 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagens amatørteater, ”De usandsynlige”, opførte sidste sommer seks historiske spil rundt om på relevante steder i Skagen. Spillene var en del af festlighederne omkring Skagens købstadsjubilæum.
De blev en stor succes, som op imod 2000 mennesker oplevede. Mange blandt publikum spurgte, om der vil blive spil igen i sommer, og det kunne gruppen ikke sidde overhørig.
I modsætning til sidste sommer bliver der kun tre spil i år. Der er ikke tale om gentagelser, men om nyskrevne og nyinstruerede spil, som kan opleves i haven ved Brøndums Hotel, i Holst’ gård på Søndervej og i haven bag Drachmanns hus.
I denne dage knokler gruppen løs med de sidste prøver på de tre spillesteder, hvis nogle har undret sig over nogle højttalende mennesker i lidt gammeldags kostumer, der går og taler højt de tre steder, så der det ”De usandsynlige”, der er i gang med prøver.
Stykkerne bygger også i år på historisk materiale tilsat fiktion. Gruppen har mere end sidste år været med inde i billedet med hensyn til opbygning af spillene. Der er ligesom, det var tilfældet sidste år, ikke tale om egentlig dramatik, men mere små historier, som gerne skulle give tilskuerne et indblik i Skagens spændende historie.
Titlerne på de enkelte spil er ”Uvelkomne gæster på Brøndums Hotel”, ”En dag i den gamle købmandsgård” og ”Drachmann i vanskeligheder”. Handlingerne i de to af stykkerne er henlagt til årene omkring 1. verdenskrig og i Drachmann-spillet til 1907.
Forestillingsdagene er lørdag 19. juli, søndag den 27. juli og lørdag den 2. august. Der spilles ved Brøndums Hotel kl. 11.30, i Holst’ gård kl. 14.30 og i Drachmanns Have klokken 16. I tilfælde af regnvejr, kan man på turistkontoret få nærmere oplysninger i forbindelse med eventuel aflysning og deraf følgende ændringer.
Da det af praktiske grunde er svært at tage entré til spillene, er der gratis adgang, men interesserede vil få mulighed for at støtte spillene.
Spillene gennemføres med støtte fra Frederikshavn Kommune, Skagen Købstadsjubilæum, SE-vask, Nordjyske bank og med gæstfrihed fra Holst-familien, Drachmanns Hus og Brøndums Hotel.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nye historiske spil i Skagen' til en bekendt