En dag med Thorbj√łrn Olesen

En dag med Thorbj√łrn Olesen

25. juli 2014 - kl. 14:00 - af

Tirsdag den 22. Juli havde Hvide Klit Golfklubs Venner, inviteret en af verdens st√łrste golftalenter Thorbj√łrn Olesen til golf arrangement p√• Hvide Klit.

Arrangementet var sat i værk for at rejse penge til det videre arbejde med ungdommen og banens vedligeholdelse.

Dagen startede for de 74 tilmeldte golfspillere og Thorbj√łrn med det store morgenbord, inden Thorbj√łrn Olesen gik p√• drivingrange, hvor han sammen med klubbens Pro Ole Vigs√ł viste nogle helt fantastiske golfslag og svarede p√• sp√łrgsm√•l fra deltagende spillere og publikum som var m√łdt frem.

Efter denne Clinic var det tid til dagens match. Her spillede alle tilmeldte hold en match for hold og i matchen var der ogs√• en individuel match. Undervejs i denne match, spillede alle hold et hul med Thorbj√łrn Olesen, samtidig med de fik en god golf snak, med en meget sympatisk spiller, som gang p√• gang med sit spil viste hvordan golf skal spilles.

Efter matchen var der tid til buffet i klubbens Cafe. Her gik Thorbj√łrn p√• “scenen” og ud fra kvalificerede sp√łrgsm√•l fra dagens deltagere, svarede Thorbj√łrn beredvenligt og med god humor p√• alle sp√łrgsm√•l, s√•ledes at alle deltagere i dagens arrangement nu har en st√łrre viden om Thorbj√łrn Olesen og om hvad der skal til for at n√• dertil hvor Thorbj√łrn er i dag.

For Hvide Klits Venner var dagen en stor succes, ligesom de deltagende hold bredt har tilkendegivet at dagen var en fantastisk dag, og en ting er sikker, Thorbj√łrn Olesen fik p√• denne dag endnu flere fans, sj√¶ldent at m√łde en med s√• megen personlighed.

Jacob Smed Nielsen spillede en fantastisk golfrunde og vandt turneringen med 44 stableford point.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'En dag med Thorbj√łrn Olesen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER