En dag med Thorbj√łrn Olesen

En dag med Thorbj√łrn Olesen

25. juli 2014 - kl. 14:00 - af

Tirsdag den 22. Juli havde Hvide Klit Golfklubs Venner, inviteret en af verdens st√łrste golftalenter Thorbj√łrn Olesen til golf arrangement p√• Hvide Klit.

Arrangementet var sat i værk for at rejse penge til det videre arbejde med ungdommen og banens vedligeholdelse.

Dagen startede for de 74 tilmeldte golfspillere og Thorbj√łrn med det store morgenbord, inden Thorbj√łrn Olesen gik p√• drivingrange, hvor han sammen med klubbens Pro Ole Vigs√ł viste nogle helt fantastiske golfslag og svarede p√• sp√łrgsm√•l fra deltagende spillere og publikum som var m√łdt frem.

Efter denne Clinic var det tid til dagens match. Her spillede alle tilmeldte hold en match for hold og i matchen var der ogs√• en individuel match. Undervejs i denne match, spillede alle hold et hul med Thorbj√łrn Olesen, samtidig med de fik en god golf snak, med en meget sympatisk spiller, som gang p√• gang med sit spil viste hvordan golf skal spilles.

Efter matchen var der tid til buffet i klubbens Cafe. Her gik Thorbj√łrn p√• “scenen” og ud fra kvalificerede sp√łrgsm√•l fra dagens deltagere, svarede Thorbj√łrn beredvenligt og med god humor p√• alle sp√łrgsm√•l, s√•ledes at alle deltagere i dagens arrangement nu har en st√łrre viden om Thorbj√łrn Olesen og om hvad der skal til for at n√• dertil hvor Thorbj√łrn er i dag.

For Hvide Klits Venner var dagen en stor succes, ligesom de deltagende hold bredt har tilkendegivet at dagen var en fantastisk dag, og en ting er sikker, Thorbj√łrn Olesen fik p√• denne dag endnu flere fans, sj√¶ldent at m√łde en med s√• megen personlighed.

Jacob Smed Nielsen spillede en fantastisk golfrunde og vandt turneringen med 44 stableford point.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'En dag med Thorbj√łrn Olesen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger