1000 km på ethjulet cykel

1000 km på ethjulet cykel

30. juli 2014 - kl. 6:53 - af

Tour de France er netop afsluttet, men i går startede en ny og meget anderledes cykeltur. I løbet af de næste 2 uger vil Johan Ejstrud nemlig forsøge at cykle 1000 km på en ethjulet cykel. Turen varer hele 15 dage, og går rundt i hele Jylland rundt. Johan håber derved, at kunne skabe fokus på sin indsamling til Muskelsvindsfonden.

Johan kommer til Skagen i dag, hvor han overnatter inden han igen vender cyklen syd på.

Indsamling

I forbindelse med turen har Johan startet en indsamling til Muskelsvindsfonden. „Muskelsvind er en forfærdelig sygdom der kan give svære og uheldbrederlige fysiske handicap. Jeg håber derfor, at jeg kan hjæpe med, at sætte fokus på sygdommen, og samle penge ind til de over 2000 mennesker i Danmark der lider af Muskelsvind.“. Donationerne til indsamlingen kommer fra private, men også fra firmaer der til gengæld får deres logo på bloggen om turen: www.36tommer.dk

Jylland rundt

Turen består af 13 etaper på mellem 50 km og 110 km. Ruten følger primært de to længste cykelruter i Danmark, nemlig Nordsøstien og Hærvejsruten. Undervejs sover Johan hos venner og famile, men også ved  privatpersoner han har fundet gennem www.CouchSurfing.org. På Couchsurfing har brugerne mulighed for at sove gratis ved andre, og ligeledes kan andre også sove gratis ved dem selv.

En pludselig ide

Ideen til turen opstod ret pludseligt. „Jeg havde lyst til at udfordre mig selv, og så synes jeg, at 1000 var sådan et pænt rundt tal. Det var først da jeg gik i gang med at træne, at det gik op for mig, hvor langt det egentlig er.“. Den ethjulede cykel har Johan haft i lidt over et år, og han bruger den dagligt som transportmiddel til og fra universitetet.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '1000 km på ethjulet cykel' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger