
Seniorbio på tur til Island
29. august 2014 - kl. 6:10 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagen Bio’s Seniorbio drager i oktober på en tur til Island – ikke for at se på de aktuelle vulkaner sådan direkte, men måske nok i overført betydning.
Oktober måneds film i Seniorbio er den islandske Om heste og Mænd, og der er måske ikke så langt til et vulkanudbryd, som man umiddelbart skulle ro.
Med en vild og voldsom islandsk natur som sin scene, serverer Om heste og mænd seks tragikomiske fortællinger, i hvilke skæbner væves sammen til et farverigt og fantasifuldt kludetæppe.
Det er beretningen om forholdet mellem islændinge og deres heste – men også fortællingen om islændinge imellem.
I den første historie møder vi alfahan Kolbeinn ridende på sin hvide hoppe, som alle i byen misunder ham. Solveig er forelsket i Kolbeinn og inviterer ham til middag. Men ved den romantiske afsked går det galt: Solveigs sorte hingst bryder igennem hegnet og kaster sig straks over den smukke hvide hoppe, alt imens Kolbeinn sidder i sadlen.
Hjemturen bliver en noget skamfuld tur for Kolbeinn, der med knækket stolthed rider hjem på sin nu befrugtede hoppe.
Hoppen må lade livet og mange drabelige optrin sættes i gang, førend hverdagen igen indfinder sig i det lille samfund.
Om heste og mænd har vundet et utal af priser verden over bl.a. publikumsprisen på CphPix 2014.
Filmen vises i Seniorbio onsdag 1. oktober og torsdag 2. oktober, og man kan reservere billetter fra på mandag, 1. september, og billetterne skal være hentet i billetsalget senest 28. september.
For medlemmer af biografforeningen er billetprisen 100 kroner Alle andre skal betale 125 kroner. Med i billetprisen er en let frokostanretning på Jakobs Café.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Seniorbio på tur til Island' til en bekendt