
Udnyt boliglÄn med historisk lav fast rente
3. september 2014 - kl. 8:29 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Flere tusinde boligejere har nu mulighed for at opnÄ besparelser ved at omlÊgge til det 30-Ärige fastforrentede realkreditlÄn fra Totalkredit med den historisk lave rente pÄ 2,5 pct. Sparekassen Vendsyssel, Skagen opfordrer alle med et realkreditlÄn med en rente pÄ 4 pct. eller derover samt boligejere med rentetilpasningslÄn til at overveje fordelene ved en lav, fast rente de nÊste 30 Är.
Det er nu blevet muligt for danske boligejere at optage 30-Ärige fastforrentede realkreditlÄn fra Totalkredit med en rente pÄ historisk lave 2,5 pct. Den rekordlave rentesats pÄ et lÄn med fast rente betyder, at der kan vÊre besparelser at hente for boligejere med fastforrentede lÄn pÄ 4 pct. eller derover. Hos Sparekassen Vendsyssel, Skagen opfordrer man derfor kunder med fastforrentede lÄn til at undersÞge fordelene ved at omlÊgge lÄnet.
âDet er historisk, at boligejerne nu har mulighed for at finansiere boligen med et 30-Ă„rigt lĂ„n pĂ„ blot 2,5 pct. â noget, som man ansĂ„ for usandsynligt for fĂ„ Ă„r siden. Med lĂ„net fra Totalkredit er det lige nu sĂŠrdeles attraktivt, hvis man stĂ„r og skal lĂ„ne til en ny bolig. Samtidig kan der ogsĂ„ vĂŠre markante besparelser i vente for mange boligejere, hvis de omlĂŠgger deres fastforrentede lĂ„n med en hĂžjere rente til det nye lĂ„n,â siger Anders Mortensen, boligrĂ„dgiver i Sparekassen Vendsyssel, Skagen.
Fast rente under F1-gennemsnit
Den faste rente pÄ 2,5 pct. udfordrer tilmed det historiske gennemsnit pÄ det etÄrige rentetilpasningslÄn. Derfor er det ogsÄ oplagt for boligejere med rentetilpasningslÄn at overveje skiftet til det mere sikre fastforrentede lÄn. Dermed udnyttes det rekordlave renteniveau lige nu til at sikre sig en lav rente i hele lÄnets lÞbetid og fÄ en rigtig god formuebeskyttelse med mulighed for at skÊre noget af restgÊlden, nÄr renten stiger igen.
âDen faste rente pĂ„ 2,5 pct. giver en sikring mod stigende renter i fremtiden, og lige nu er den faste rente konkurrencedygtig med det historiske gennemsnit pĂ„ F1-renten. SĂ„ der er virkelig mange fordele lige nu ved at omlĂŠgge, som er vĂŠrd at overveje, hvad enten man har et rentetilpasningslĂ„n eller et lĂ„n med fast rente. SĂ„ derfor opfordrer vi til, at man gĂ„r ned og fĂ„r kigget pĂ„ mulighederne og ser, om og hvor meget man vil kunne spare ved en omlĂŠgning,â siger Anders Mortensen.
Det nye 2,5 pct. lÄn kan vÊre attraktivt for dig, hvis:
- Du er fĂžrstegangskĂžber.
- Du har et fastforrentet lÄn med en rente pÄ 4 pct. eller mere og en restgÊld pÄ over 500.000 kr.
- Du har et lÄn med variabel rente og fremover Þnsker at undgÄ eventuelle ubehagelige rentestigninger. Den faste rente lige nu pÄ 2,5 pct. er faktisk lavere end den gennemsnitlige F1-rente, der lyder pÄ 3,16 pct., regnet ud fra januarterminerne siden Äbningen i 1997.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Udnyt boliglÄn med historisk lav fast rente' til en bekendt