
Fra Skagen Byting til Regionsrådet
15. september 2014 - kl. 13:14 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Til Regionsrådet. Att. formand Ulla Astmann.
Vedrørende akutbilen i Skagen.
Skagen Byting er en nyoprettet forening, der uafhængigt af partipolitik er sat i verden for at varetage Skagens interesser.
Vi vil helst gøre det gennem konstruktive forslag og iværksættelse af initiativer og aktiviteter, der kan fremme byens muligheder og vækst, men i forhold til akutbilen som spareobjekt er det vort ærinde kraftigt at opfordre regionsrådet til at tage den besparelse af bordet.
Aktutbilen kom hertil i forbindelse med en tragisk begivenhed, hvor en ung mand mistede livet, fordi der ikke var nogen ambulance i byen! En sådan begivenhed glemmer man ikke så let, hvis man bor et sted, hvor det tager tid for en ambulance at nå frem, når der ikke er nogen i byen i forvejen.
Regionsrådet bedes i den forbindelse huske, at Skagen ikke er en ”tilsandet landsby” eller et feriested, der kun har åbent om sommeren. Skagen er et levende samfund med dertil hørende arbejdspladser, hvoraf flere kan være farlige, hvis noget går galt eller noget sikkerhedsmæssigt svigter, ikke mindst på havnens virksomheder.
Med venlig hilsen
Skagen, den 15. september 2014.
Mogens Eeg
Formand for Skagen Byting
4 kommentarer til “Fra Skagen Byting til Regionsrådet” under annoncerne.

_1.jpg)














Hej skagboer! Hvor er jeg glad for,at jeg ikke mere bor i Skagen.Det er jo livsfarligt.Jette
Dette er endnu et eklatant eksempel på politikeres manglende viden, arrogance, omtanke og forståelse af virkeligheden. En skagbos liv er ligeså værdifuldt som en ålborgensers.
Jeg harmes over denne attitude!
Jeg er flyttet til Skagen for at arbejde i den faste tro på at der fandtes en akutbil, for jeg er overfølsom overfor hvepsestik. Jeg har altid en adrenalin sprøjte på mig til modvirkning af det anafylaktisk shock, men når den er brugt, skal jeg under lægebehandling indenfor 20 minutter! Ellers ser jeg ikke Skagen igen! Jeg håber at akutbilen bliver her!
Kære Skagboere
Idag har der været mindst 5 udrykninger til Skagen!!!!!!!!!!!