En weekend fyldt med fantastiske badmintonoplevelser

En weekend fyldt med fantastiske badmintonoplevelser

23. september 2014 - kl. 7:10 - af

Fredag havde Skagen Badmintonklub, i forbindelse med klubbens 75 √•rs jubil√¶um, fornemt bes√łg af badmintonstjernerne ¬†Kamilla Rytter Juhl og Christinna Pedersen. Der var f√łrst tr√¶ning med nogle af klubbens spillere, hvor spillerne kunne f√• et indblik i, hvordan professionelle badmintonspillere tr√¶ner. Derefter var der foredrag, hvor godt 50 interesserede var m√łdt op, for at h√łre, hvad de to Nordjyder kunne berette om deres oplevelser rundt i verden. Der blev levende fortalt om livet med rejser til √ėsten og deltagelse i OL. Efter foredraget var der til gl√¶de for klubbens spillere fotografering og autografskrivning – der blev skrevet p√• alt fra sko til tasker.
Klubbens hovedsponsor SparNord var vært for lidt godt til ganen, og som en ekstra tak, havde Skagen Badmintonklub i samarbejde med Rosenhaven lavet en flot kurv til pigerne.

L√łrdag var der hjemmekampe for alle holdene:
3. division havde bes√łg af GUG og vandt igen. Det blev til 9-4 og holdet ligger nu 1. pladsen i puljen.

Danmarksserien spillede mod topholdet fra Aarhus AB og det stod helt lige f√łr de sidste 3 kampe, men Vendsyssel kunne desv√¶rre ikke holde og tabte 5-8.
Serie 1 havde bes√łg af S√¶by, der blev sendt hjem med et nederlag p√• 10-3. Serie 1 ligger nu p√• 3. pladsen.

Weekenden b√łd desuden p√• √¶delt metal til nogle af klubbens ungdomsspillerne: Ved et st√¶vne i Langholt blev det i U15C til guld til Asbj√łrn Jensen i herredouble sammen med Asmus Nielsen (GUG), og til s√łlv i single. I U13C vandt b√•de Tobias Lundholm Nielsen og Caroline S√łrensen guld i single.

 

Se flere billeder på skagenbadmintonklub.dk

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'En weekend fyldt med fantastiske badmintonoplevelser' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER