
Apoteket informerer om julemaver
30. november 2014 - kl. 7:42 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Vi har skrevet om dem før, men da det er et tilbagevendende problem, vil vi minde om de gode løsninger på genstridige julemaver.
Den danske julemad er god, fed, rigelig og ledsaget af alkohol, for langt de fleste er den markant anderledes end hverdagskosten. Det er ikke en god ide, at få så meget fedt og alkohol, uden også at få nok fibre fra f.eks. brød, grøntsager og frugt. Det kan gøre maven og hele kroppen utilpas, man kan opleve kvalme, sure opstød, oppustethed og forstoppelse, når man har været ombord i et stort julemåltid.
Årsagen hertil er at fede fødevarer opholder sig længere tid i mavesækken end andre, og alkohol nedsætter forbrændingen af fedt. Maven når simpelt hen ikke at nedbryde maden inden den går videre i tarmsystemet, og det giver forhøjet fedt i blodet, øget frigivelse af fordøjelsesenzymer og –hormoner. Alle disse ting er med til at gøre en utilpas.
Forsøg at afbalancere julemåltiderne med mavevenlige fibre fra groft brød, grøntsager og frugt før og under måltidet. Det giver maven noget at arbejde med og giver samtidig bedre betingelser for de gode bakterier, som vi har i vores tarmsystem. Husk også at drikke godt med vand både før og under måltidet.
Går det alligevel galt findes der flere forskellige lægemidler der kan afhjælpe ubehaget. På apoteket hjælper vi med at finde den rigtige løsning, men husk at det altid er bedre at forebygge end behandle.
Desværre indebærer de mange julefrokoster også en risiko for maveinfektioner med smitte af virus. Forebyg dette ved at have en god håndhygiejne, og har man selv været syg, så lad være at gå til en buffet, da f.eks. roskildesyge smitter i op til to dage efter symptomerne er slut. Vi lister lige et par gode råd op, og ønsker så i øvrigt en god søndag
- Vask hænder, før du går til en buffet eller til bords
- Vask hænder efter hvert toiletbesøg
- Brug serveringsgrej, og spis/tag ikke mad med fingrene
- Hold om serveringsgrejet med en serviet
- Hold om ”skær selv brød” med et klæde når du skærer.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Apoteket informerer om julemaver' til en bekendt