
Martin Olesen ved billard bordet
Sejr til Skagen Billard Klub
20. december 2014 - kl. 9:32 - af Finn Egelund Pedersen
Så lykkedes det endelig for Skagen Billard Klubs keglebillard hold i serie 1, at vinde deres første kamp i denne sæson.
Efter 6 uafgjorte og 2 nederlag, blev det til sejr over Taars på hjemmebane. Kampen blev vundet 6-2.
Det vindende hold bestod af 1. single, Martin Olesen, 2. single, Kim Frandsen, 3. single, John Frederiksen, 4. single, Ole Frederiksen og 5. single Brian Strauss.
Der må kun være 4 spillere på holdet og derfor skiftes John, Ole og Brian til at sidde over.
Oversidderne er alle nye på holdet fra i år, og derfor nok en del af forklaringen på de manglende resultater.
I kampen mod Taars sad Brian over. Martin, Kim og Ole vandt deres kampe, mens John tabte sin kamp.
Skagen Billard Klub opfordrer både nye og tidligere spillere til, at komme en tur i klubben for at prøve kræfter med det grønne klæde.
Der er træning hver onsdag kl. 19.00. Det koster kun 450,00 kr. halvårligt at spille i klubben. Der er endvidere mulighed for at låne en kø.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sejr til Skagen Billard Klub' til en bekendt