
Et nyt udviklingsprojekt i Skagen?
6. januar 2015 - kl. 11:32 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
I forgÄrs lÊste jeg om en spÊndende idé skrevet af en gammel ven og ex. skawbo, der foreslÄr at havn, kommune og erhvervsliv gÄr sammen om, at Äbne den nye lange stenmole pÄ den nye havn. Ideen gÄr ud pÄ at investere penge i en rÊkke steder pÄ molen, hvor man kan fiske fra, ud langs den indvendige side af molen. Der foreslÄs bl.a. at man laver lÊskÊrme, borde, bÊnke og udsigtstÄrne, og at det hele udfÞres i gode materialer, sÄ det bliver attraktivt og indbydende. Der skal ogsÄ Äbnes op for at der kan sÊttes folk af pÄ molehovederne, f.eks. med Hansa nÄr den sejler flere ture om dagen til Grenen. Det vil udover at give os et spÊndende sted at kigge pÄ hav og havn, ogsÄ kunne tiltrÊkke masser af lystfiskere og andre, selv udenfor sÊsonen.
For de fleste af os er Skagen havn noget af det vigtigste aktiv vi har, men argumentet med at den nye mole har et enestÄende potentiale, har de fÊrreste af os vel tÊnkt over. Argumenterne er mange, f.eks. bliver den lange mole ogsÄ et kÊmpemÊssigt stenrev, der bliver levested for masser af fisk, og fordi molen gÄr helt ud i havet pÄ 15m dybde er arterne flere og fiskene stÞrre. Ingen andre steder i Danmark vil man kunne finde sÄ godt lystfiskeri fra land. Nede i Kattegats havne er der fÊrre fisk og lavere vand, og i Hirtshals og Hanstholm er der alt for meget dÄrligt vejr, og i Þvrigt lukkede moler. Pointen i artiklen er at Skagen by er en del af succesen, fordi en lystfisker nemt kan overtale sin familie til at komme med og shoppe, spise og endda overnatte. Den tiltrÊkningskraft har ingen af de Þvrige havnebyer i samme grad.
Ideen med lave lystfiskerfestival kunne blive et stort trĂŠkplaster i august eller september, hvor der er godt makrelfiskeri. Og som jeg ser det er der mange flere muligheder, som kan udvikles hvis vi vil.
NÄr man tÊnker over, hvad Cold Hawaii ved KlitmÞller og Hanstholm er blevet til og har givet omrÄdet, er det vist de fÊrreste som havde set den komme. PÄ Skagens nye havn kan vi nemt fÄ noget der bliver mindst lige sÄ stort og mÄske endda stÞrre, hvis det gribes rigtigt an. Hvad mener skawboerne? Kom med jeres gode ideer og konstruktive kritik. Lad os fÄ gang i noget der gavner byen og giver muligheder.
Venlig hilsen
Michael JĂžrgensen
2 kommentarer til “Et nyt udviklingsprojekt i Skagen?” under annoncerne.
Fremragende ide der tilmed er nem at fĂžre ud i livet,og ydermere vil tiltrĂŠkke de “rigtige ” mennesker, nemlig naturelskerne,og et projekt af den type har ogsĂ„ lidt eventyr/udfordring over sig.
Flemming Nielsen
Hej Michael og i andre skagboere.
Jeg er lĂžkken dreng , men fĂžlger med i udviklingen i hele Nordjylland, specielt Vendsyssel .
Det fine initiativ ex.skagboeren har sat i gang, er en rigtig god ide, med masser af potentiale.
Det er skÞnt og se, nÄr mennesker tÞr tÊnke stort og ud af boksen.
Jeg sidder selv med i nogle af de udvalg , der pt deltager i ide grundlaget for en renoveret mole o.a. Tiltag i LĂžkken.
Her er. Min oplevelse at alle gode initiativer er velkomne i vores fine kommunale/ private samarbejde.
Jeg hĂ„ber i holder ved jeres gode ideer , tror pĂ„ at det skal lykkes, og ikke lader jer kyse af de der blot endnu ikke har set “lyset” og dermed det enorme potentiale i gĂ„r og gemmer pĂ„.
God vind til jer alle!
Martin