Ny formand for Skagen Viseklub

Flemming Christensen ses her sammen med sin kone Inge.

Ny formand for Skagen Viseklub

30. januar 2015 - kl. 8:53 - af

P√• den ordin√¶re generalforsamling onsdag i Skagen Viseklub, √łnskede formanden, Jytte Pedersen, at fratr√¶de posten. I stedet blev Flemming Christensen, som tidligere har v√¶ret klubbens formand, valgt.
Bestyrelsen består herefter af Formand Flemming Christensen, Kasserer Inge Jensen og bestyrelsesmedlemmer Erik Eriksen, Jytte Pedersen og Bente Christensen.

√Öret 2014 har v√¶ret et godt √•r for klubben. Medlemstallet er fastholdt og fremm√łdet p√• de ugentlige klubaftener ligger typisk p√• omkring 50% af medlemmerne. Og hertil kommer en del g√¶ster og turister, som finder vej til ¬†Kappelborg.

Klubben har haft mange bes√łgende musikgrupper og kor gennem √•ret, og har stadig et glimrende samarbejde med flere nordjyske viseklubber.¬† Viseklubbens solister har optr√•dt i mange sammenh√¶nge rundt i byen, ligesom klubbens Mandskor var opvarmning til Bj√łrn og Johnny Hansen ved Sindal Musikfestival.¬† Hvortil koret for√łvrigt er engageret igen til n√¶ste sommers festival.

Desv√¶rre har der ogs√• v√¶ret d√łdsfald blandt klubbens b√¶rende medlemmer i 2014, men alt ialt er klubben i god g√¶nge, og har et meget fint samarbejde med Kulturhus Kappelborg, som det ogs√• ses ved koncerten s√łndag med Lasse & Mathilde.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny formand for Skagen Viseklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER