Ny formand for Skagen Viseklub

Flemming Christensen ses her sammen med sin kone Inge.

Ny formand for Skagen Viseklub

30. januar 2015 - kl. 8:53 - af

På den ordinære generalforsamling onsdag i Skagen Viseklub, ønskede formanden, Jytte Pedersen, at fratræde posten. I stedet blev Flemming Christensen, som tidligere har været klubbens formand, valgt.
Bestyrelsen består herefter af Formand Flemming Christensen, Kasserer Inge Jensen og bestyrelsesmedlemmer Erik Eriksen, Jytte Pedersen og Bente Christensen.

Året 2014 har været et godt år for klubben. Medlemstallet er fastholdt og fremmødet på de ugentlige klubaftener ligger typisk på omkring 50% af medlemmerne. Og hertil kommer en del gæster og turister, som finder vej til  Kappelborg.

Klubben har haft mange besøgende musikgrupper og kor gennem året, og har stadig et glimrende samarbejde med flere nordjyske viseklubber.  Viseklubbens solister har optrådt i mange sammenhænge rundt i byen, ligesom klubbens Mandskor var opvarmning til Bjørn og Johnny Hansen ved Sindal Musikfestival.  Hvortil koret forøvrigt er engageret igen til næste sommers festival.

Desværre har der også været dødsfald blandt klubbens bærende medlemmer i 2014, men alt ialt er klubben i god gænge, og har et meget fint samarbejde med Kulturhus Kappelborg, som det også ses ved koncerten søndag med Lasse & Mathilde.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny formand for Skagen Viseklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger