
En opfordring til Skawboerne …
5. februar 2015 - kl. 8:43 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
… hvis I IKKE har accepteret præmisser med indsættelse af en sommer akutbil , så hold endelig ikke lav profil……!!
Jeg er en af de mange Skawboer, der slet ikke synes, at en akutbil 3 måneder om sommeren i Skagen er noget resultat – i hvert fald slet ikke et anerkendende resultat.
Jeg bliver i den grad, dårlig tilpas ved tanken om, at vi der bor og arbejder her hele året, stadig ikke kan leve i sikker forvisningen om, at vi kan få hjælp, når vi har brug for det – også uden for højsæsonen.
Det kunne f.eks være bare en af alle de gange vores ene døgnbemandede ambulance, som vi iflg. Ulla Astman skal være så taknemmelig for, er ude af byen.
Min frygt er, at når vi står med det første dødsfald, “UDEN for sæsonen”, hvor den gnms. responstid overskrides og patienten “ikke kunne vente” – så står RN politikerne frem med et….: “Jamen, Skaw-boerne accepterede det serviceniveau”.
Sådan kan man nemlig frygte de vil ræsonnere, især med tanke på de udtalelser, vi tidligere har set fra bl.a, S-gruppeformand RN, Mogens Nørgaard……
“- Jeg troede faktisk, at skagboerne havde accepteret præmissen for regionsrådets beslutning om at spare akutbilen i Skagen. Det tror jeg såmænd også at en hel del har. Men de holder sandsynligvis lav profil, siger han.”!!!
Rådet må være til alle Skawboer…… hvis I heller ikke har accepteret præmissen, så endelig ikke lav profil!
Jeg har i øvrigt ifm med RN`s pressemeddelelse, især bemærket en kommentar, fra Socialdemokratiets parti formand i Skagen, Peder K. Kristiansen, som bl.a. skriver.
“Jeg så også helst at akutbilen blev her hele året, men signalerne på regionsrådsmødet i januar viste klart, at det ville der ikke kunne findes flertal for blandt de politiske partier i Regionsrådet – og her var det altså ikke Ulla Astman som var den afvisende part.”
Hvem er det mon, Peder K. Kristiansen her mener Ulla Astman er oppe imod, som den afvisende part. Er det mon Venstre, Konservativ, Liberal alliance, De radikale eller SF ?????
The answer is (still) blowing in the wind………….
mh
Pia Karlsen
– med bopæl i Skagen – hele året…
Forretningsudvalget indstilling og beslutning kan i øvrigt læses her:
13 kommentarer til “En opfordring til Skawboerne …” under annoncerne.
Det kan jo på ingen måde accepteres at der kun skal være en akutbil/paramediciner 3 mdr. om sommeren, jeg har i gennem mange år arbejdet på en af Skagens store arbejdspladser hvor der igennem årene har været flere alvorlige arbejdsulykker. hvor hurtig hjælp har været afgørende for udfaldet af ulykken.
i flere tilfælde der så man læge-bilen komme fra Flådestationen i frederikshavn, ca 20 minutter efter ambulancen. i de 20 minutter kunne akutbilen og ambulance redderne så holde skansen. tænk på hvad udfaldet ville være hvis vores ambulance var ude af byen….
Med de penge vi betaler i skat kan det sgu ikke være på sin plads at skære ned på niveauet af sikkerhed.
Jeg tror nu ikke Hr Per Faurholt Jensen, at det hjælper at melde sig ind idet politisk parti. Iflg. regionsmedlem Tina Juul Kjellberg, bliver man smidt ud af, i hendes tilfælde,socialdemokratiet, hvis hun ikke stemte for budgettet.. Sørgeligt er det dog, at vælge regionstaburetten fremfor vælgerne….
ALLE mennesker har ret til hurtig hjælp/redning når det er påkrævet uanset hvor i landet man bor. Dette her lugter lidt af at man tænker mere på sommerturisternes ve og vel end de fastboende. Helt ærligt: Find så pengene til en paramediciner og hvad der ellers behøves. Det er en menneskeret at få hjælp.
Med venlig hilsen
Gitte Winther Bundgaard
Kære Bjarne Kvist. Kan det lade sig gøre i Sommersted så kan det vel også lade sig gøre i Skagen. Jeg tror vi kan komme langt for 4,000,000 kr.
Kære Dan. Det er desværre sådan at vi lovmæssigt ikke som kommune må gå ind og selv betale en akutbil. Det er undersøgt.
Vi har tidligere, helt tilbage til da da Kurt Kirkedal var borgmester, forsøgt at oprette et ambulanceberedskab i Skagen men blev underkendt af de højere magter!
Lige en god ide`til vores kommunalpolitikere, som i denne omgang virkelig ser ud til at de vil gøre alt hvad de kan for at bevare en akutbil i Skagen.
VI KAN DA BETALE DEN SELV.
Vi kan bruge de penge som vi i Skagen betaler gennem den særafgift som politikerne har indført på den del af de kommunale parkeringspladser som er placeret i Skagen. Jeg har læst at den særlige ekstra betaling/skat som er pålagt brugerne af den del af de kommunale parkeringspladser som er placeret i og omkring Skagen indbringer 4,000,000 kr. om året. Besparelsen ved at nedlægge den livredene akutbil i Skagen er KUN 3,100,000 kr. om året. Altså et plus 900,000 kr.
Så kære byrådspolitikere, er der ikke andre muligheder så lad os betale akutbilen gennem den særlige kommunale parkeringsafgift som i har pålagt os Skawboer og vores gæster.
Hvis regionen ikke mener der er grund til at passe på os skawboer og vores gæster så må vi jo passe på os selv.
Mvh Dan
Jeg kan som Skagbo ikke acceptere en Akutbil kun i sommermånederne, Skulle det gå så galt, at vi kun må have en Akutbil her 3 måneder om året, vil jeg foreslå det bliver vintermånederne.
Vi har den del farlige arbejdspladser, hvor ulykker oftest sker når der er glat og koldt, vores veje er glatte og af og til ufremkommelige i vintermånederne, ambulancen kommer ikke hurtigt frem mellem Hjørring og Skagen i dårligt føre og manglende saltning af veje.
Glatte fortover øger også risikoen for ulykker gennem vinteren. Den nye ide med at vinterbade er absolut ikke noget man bør tænke på at prøve hvis der ikke er et beredskab.
Samtidigt vil jeg mene man bør tænke lidt på gennemsnitalderen i Skagen er ret høj efter som de fleste unge er flytte fra byen.
Det er egentlig en mærkelig størrelse det der politik.
For at øge fotovognenes fototimer med 150% indkøber man 300% flere fotovogne, havde de kære politikere kunne nøjes med at indkøbe 150% flere fotovogne kunne man have sparet 12 fotovogne. Så kunne der måske, af vores skatte, afgift og moms indbetalte midler, have været penge til 1 livreddende akutbil i Skagen. Spørgsmålet er så bare hvor mange akutbiler politikerne mener der skal indkøbes for at vi i Skagen kan få 1 akutbil.
Tja Man undres.
Undre mig over debatten ikke indeholder, at man burde kæmpe for at få en Paramediciner, end bare en bil med en alm. ambulancebehandler på
Jeg er på vej til at blive fuldtids Skawbo, idet jeg har besluttet mig for at flytte her op permanent fra Kokkedal (nord for København). Men det var jo en beslutning jeg tog i den sikre forvisning om at der var en permanent Akutbil i byen!
Kan i ikke se det allesammen, vores “kære” politikkere vil jo bare have vi skal flytte til Frederikshavn allesammen, altså den vej DE også flytter arbejdspladserne,og så kan vi jo holde ferie på Skagen i sikkerhed, i de 3 måneder Akutbilen er tilstede.
Akutaktuelassistancen.
Ved at forholde os til kendsgerningerne, kan vi, som skawboer og andet godtfolk i Skagen, blot konstaterer, at der p.t. ikke er et flertal i Regionsrådet for en permanent løsning på akutaktuelassistance i Skagen.
Når jeg læser Pia Karlsens indlæg eller andre lign. Indlæg i den verserende debat, kan jeg herigennem udlede, at der er en kommunikationsbrist imellem de lokale partiforeninger og deres partimedlemmer i Regionsrådet.
Med udgangspunkt i ovenstående, kan jeg kun anbefale, at vi skawboer, skal organisere os i de politiske systemer og dermed skabe en styrket dialog ang. akutaktuelassistance i Skagen.
Hvis vores lokalvalgte regionspolitiker skal have gennemslagskraft, skal de have politisk opbakning og pondus igennem et medlemsdemokrati, som kan formulere nødvendigheden af en akutaktuelassistance i Skagen.
Hermed en opfordring til alle skawboer, fat din mobil og ring til et af de politiske partier og anmod om et medlemskab, og det gælder uanset køn, alder og stilling. Vi skal stå sammen uanset de politiske holdninger.
Der skal udarbejdes en fælles argumentation, der tager udgangspunkt i de objektive leve, bo og arbejdsvilkår i Skagen.
Hvis du tror, at tingene løses af sig selv, så tar’ du meget fejl.
Med venlig hilsen
Per Faurholt Jensen
Man behøver ikke at være heltidsskawbo for at synes at der skal være en akutbil i Skagen. Hilsen en “forårsskawbo”