
Arkivfoto: Det store egnsspil i 2013 ved den Tilsandede Kirke havde tekst af forfatteren Sten Kaalø.
Sten Kaalø skriver atter egnsspil
19. marts 2015 - kl. 9:59 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Det store egnsspil i 2013 ved den Tilsandede Kirke – i anledning af Skagens 600 års købstadsjubilæum – havde tekst af forfatteren Sten Kaalø. Alle var glade for hans uhistoriske historie, de ombyttede årstal og garneringen med de gode, gamle skagenskunstnere.
Skagen Egnsspilforening har igen hyret Sten Kaalø som manuskriptforfatter. Denne gang drejer det om et egnsspil i anledning af Kvindernes valgret, som blev en realitet for 100 år siden.
Skagen Lokalhistoriske Arkiv har til inspiration velvilligt udlånt papirer og billeder. Måske der her gemmer sig ideer til historier om stærke og gæve kvinder i Skagen?
ENV –fonden, Brøndums Legat og Folketingets Grundlovspulje har gavmildt støttet årets egnsspil, således at det bliver muligt at gennemføre det. Da Egnsspilforeningen opdagede, at premieren ligger en uge efter Grundlovsdag, besluttedes det, at et optog skal gå igennem Skagen på Grundlovsdag den 5. juni i lighed med det kvindeoptog, der gik mod Amalienborg i 1915 i ren taksigelse.
Sten Kaalø har nu gjort sit skrivearbejde færdigt. Og når Skagen Egnsspilforening afholder sin generalforsamling den 22. marts på Kappelborg, vil instruktøren Martin Schwab i et oplæg præsentere dette års egnsspil for både nye aktører og gamle egnsspillere, som alle er hjerteligt velkomne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sten Kaalø skriver atter egnsspil' til en bekendt