
Ny museumsbygning indviet
1. maj 2015 - kl. 11:13 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Masser af inviterede gæster kunne i går eftermiddags nyde Skagens Museums nye bygning – både ude- og indefra.
Inden Mogens Brag, der er Formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune kunne klippe båndet, blev der holdt taler på plænen foran Museet.
Skagens Museums direktør, Lisette Vind Ebbesen sagde bl.a i sin tale :
“Jeg er glad for at vi er nået så langt, at vi i dag kan åbne den nye del af huset. Glad fordi flere års tanker og ønsker til en stærk, smuk og fremtidssikret ramme for Skagens Museum nu er blevet virkelighed”.
I 2010 gik Skagens Museum i gang med projekteringen. I 2011 blev Friis og Moltke valgt som arkitekter på opgaven. I december 2013 faldt den sidste finansiering på plads, og i februar 2014 blev første spadestik taget. Og man er ikke helt færdige endnu.
“Hen over sommeren får den gamle Plesnerbygning en gennemgribende renovering og den sydlige del af bygningen bliver bygget om efter gamle tegninger af Plesner”, udtaler Lisette Vind Ebbesen.
Den første udstilling i den nye bygning er “Samling og Samtid”. Skagens Museum har fået 14 samtidskunstnere til at gå i dialog med hovedværker fra museets samling.
Læs mere om udstillingen her.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny museumsbygning indviet' til en bekendt