Skagen Havkajakklub holder åbent hus

Skagen Havkajakklub holder åbent hus

19. maj 2015 - kl. 7:12 - af

Arrangementet foreg√•r ved stranden lige ud for Skagen Havkajakklubs hus p√• Vestre Strandvej 29. Under vejledning og ledsagelse af klubbens instrukt√łrer bliver der mulighed for at sejle havkajak i kn√¶kket eller i havnen alt afh√¶ngig af vejret. Der vil ogs√• v√¶re en lille udstilling af ro-udstyr i klubhuset, ligesom medlemskajakker og klubkajakker fremvises ‚Äď b√•de p√• bukkene ved containerne og nede i kn√¶kket, s√• de er klar til at g√• p√• vandet. Og der vil v√¶re friskbagte boller, kage og kaffe under hele seancen, hvor man kan f√• en uforpligtende snak med nogle af klubbens medlemmer.

Klubben blev stiftet i september 2009 og runder nu snart de 6 √•r. Det er en aktiv klub med i √łjeblikket t√¶t p√• 40 medlemmer. Klubben l√¶gger stor v√¶gt p√• sikkerhed samt at fremme gl√¶den ved at sejle havkajak og v√¶re i n√¶r kontakt med naturen. Klubben har 8 medlemmer, som har taget instrukt√łruddannelser p√• forskellige niveauer. De kan hj√¶lpe med at udvikle den enkelte roer og dermed v√¶re med til at h√łjne sikkerheden. Klubben arrangerer mange slags ture, fx rundt om Fur og Liv√ł i Limfjorden, til Mariager Fjord, K√łbenhavns havn og kanaler, Stevns Klint, Det sydfynske √ėhav eller den norske sk√¶rg√•rd. Eller mere lokalt ned langs vestkysten til Kandestederne eller til Hirsholmene. Klubbens faste aktiviteter best√•r af f√¶llesture for alle hver mandag og torsdag aften fra maj til oktober. Turene g√•r typisk sydp√• langs kysten ‚Äď eller ud til Grenen, n√•r vejret er til det. Herudover arrangeres der mange individuelle ture. Om vinteren er der klubaftner p√• torsdage og faste tr√¶ningstider i sv√łmmehallen, hvor der √łves redninger, rul og sikkerhedsrutiner. Og der sejles naturligvis hele vinteren ‚Äď i passende p√•kl√¶dning og passende vejr.

Klubbens hjemmeside findes på www.skagenhavkajak.mono.net

√Öbent hus: Skagen Havkajakklub l√łrdag den 23. maj kl. 10-14.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Havkajakklub holder åbent hus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER