
Arkivfoto. Bill Berg som Hardy.
Aalbæk Sjøw søger ny mand til scenen
28. maj 2015 - kl. 8:49 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Aalbæk Sjøws sjove mand takker af.
Efter 21 år på revyens skrå brædder, har Bill Berg valgt at sige farvel og træde ud af rampelyset.
Bill startede i revyen i 1994 og er af de fleste kendt som den ”sjove mand” i revyen, hvor mange husker ham i rollen som Hjalmar i sladrebænken, eller Hardy med de ”lumre” vittigheder.
Aalbæk Sjøw siger tak til Bill for rigtigt mange gode og sjove år, hvor vi har sat stor pris på hans præstationer på scenen.
Men ”The Sjøw must go on”, så til alle de mænd der går rundt med en hemmelig skuespiller i maven: Her er chancen!
Aalbæk Sjøw er på udkig efter en ny mand der har lyst til at stå på scenen foran et fantastisk publikum, og sammen med et hold af sjove og glade mennesker.
Hvis der er nogen blandt avisens læsere der kunne tænke sig at bruge sin fritid i vinterhalvåret sammen med et hold af sjøwe mennesker, så er chancen her nu.
Det hele sker via en audition i bedste X-Factor stil (dog uden publikum), mandag den 22. juni, i Aalbæk Kulturhus.
Til audition skal man fremsige en monolog og synge en sang.
Dommerpanelet der skal foretage udvælgelsen, består af revyens instruktør Marianne Svendsen og de 5 tilbageværende aktører.
Hvis du er interesseret, og går med en skuespiller i maven eller har prøvet skuespillerkunsten før, så kontakt revyens instruktør Marianne Svendsen inden den 18. juni på mail: omsvendsen@aabf.dk eller telefon:20815236 efter kl. 17.00
En kommentar til “Aalbæk Sjøw søger ny mand til scenen” under annoncerne.
Lars Løkke Rasmussen vil være et godt bud på en afløser for Bill Berg.
LBR er godt nok ikke sjov, men han fortæller historier uafbrudt, ulykkeligvis tror han selv på dem.Han er født til at være “Den tragiske klovn”.
Venlig hilsen
Anders Jørgensen