
Nu kan du støtte foreningslivet i Skagen gennem din telefonregning
23. juni 2015 - kl. 8:47 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Euronics ønsker at styrke foreningslivet i Skagen. Derfor har elektronikkæden indgået et partnerskab med teleselskabet LokalTelefonen, der betyder flere penge til det lokale foreningsliv.
Euronics er kommet godt fra start i Skagen, og nu vil forbrugerelektronikkæden gerne give lidt tilbage til det lokale foreningsliv.
Derfor har Euronics indgået et partnerskab med teleselskabet LokalTelefonen, der betyder, at kunder, der køber et mobilabonnement i Euronics, kan vælge at støtte en valgfri, lokal forening med 10 procent af deres telefonregning – hver eneste måned.
– Det er en utrolig god aftale for det lokale foreningsliv og for kunderne. LokalTelefonen kører på TDC’s net, så man får en fantastisk dækning. Samtidig er abonnementet låst fast på prisen blandt de billigste abonnementer i markedet, hvilket betyder, at man er altid er sikret en lav pris – også selvom prisen går ned hos konkurrenterne, siger Robin Thomsen, indehaver af Euronics i Skagen, og tilføjer:
– Og så giver man altså stadig 10 procent af sin regning til en valgfri, lokal forening uden at prisen bliver højere end hos konkurrenterne.
Foreningslivet er livsnerven
Samarbejdet mellem Euronics og LokalTelefonen er helt nyt, men flere foreninger har allerede vist interesse.
– Foreningerne skal lige et smut forbi Euronics for at registrere sig, så vores kunder kan vælge at støtte dem. Men derefter kører de månedlige overførsler helt af sig selv, siger Robin, der selvfølgelig har en bagtanke med initiativet.
– Vi må bare sige, at foreningslivet er livsnerven i de fleste bysamfund. Hvis der er et stærkt foreningsliv, så er der glade borgere. Og hvis der er glade borgere, så er der også et godt handelsliv. Så vi håber selvfølgelig, at vi med sådan et initiativ kan være med til at sikre rammerne omkring det lokale handelsliv, siger Robin.
Håber på mange kunder
Robin ved endnu ikke, hvor mange penge at salget af mobilabonnementer vil give det lokale foreningsliv, men han er slet ikke i tvivl om, at det med tiden vil blive en god indtægtskilde til foreningslivet.
– Der findes næsten ét mobilabonnement per borger i Skagen. Og hvis bare 10-15 procent af dem kom over til os i løbet af de kommende år, så er det en ganske pæn økonomisk indsprøjtning til det lokale foreningsliv hvert eneste år, siger Robin.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nu kan du støtte foreningslivet i Skagen gennem din telefonregning' til en bekendt