Skagen havkajakklub får sponseret en ny kajak

Skagen havkajakklub får sponseret en ny kajak

7. august 2015 - kl. 7:04 - af

Spar Nord Fonden har sponseret Skagen Havkajakklub 15.000 kr. til en ny havkajak med udstyr. Sponsoratet blev overrakt ved en festlighed l√łrdag den 1. august p√• Skagen Havkajakklubs arbejdsdag lige inden frokosten. Pia S√łrensen ‚Äď direkt√łr for Spar Nord i Skagen ‚Äď overrakte checken p√• 15.000 kr. til formanden for Skagen Havkajakklub ‚Äď Michael Thaarup. Hun fortalte om Spar Nord Fonden og dens virke og om hvordan det er vigtigt for Spar Nord Fonden at st√łtte lokale projekter, og at Spar Nord Fondens evne til at st√łtte lokalt afh√¶nger af antallet af aktion√¶rer.

Michael Thaarup takkede for sponsoratet og kunne oplyse, at pengene allerede er omsat til en ny gr√łn havkajak med Spar Nords logo p√•. Kajakken er en Arrow Play med finne, som giver klubbens begyndere under opl√¶ring nye muligheder for at udvikle deres f√¶rdigheder. Michael Thaarup var glad for, at Spar Nord Fonden engagerer sig i det lokale foreningsliv og st√łtter det frivillige arbejde, som er b√¶rende i en klub som Skagen Havkajakklub.

Efter overr√¶kkelsen blev Pia S√łrensen vist rundt af klubbens n√¶stformand Thorkild Lind, og fik set b√•de klubhus og klubbens kajakopbevaringscontainere og kajakkerne, og fik tilbudt en sejltur ved anden lejlighed efter n√¶rmere aftale.

Skagen Havkajakklub blev stiftet den 12. september i 2009 og har i dag 40-45 medlemmer. For at blive medlem af klubben skal man være fyldt 16 år. Kajak, pagaj og andet udstyr kan man låne i klubben mens man selv skal anskaffe sig egnet robeklædning. Som medlem af klubben gennemgår man gratis klubbens roeruddannelse og certificeres derefter som DGI havkajakroer 1.

Man kan læse mere på klubbens hjemmeside http://skagenhavkajak.mono.net.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen havkajakklub får sponseret en ny kajak' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER