
Ved frokosten på Pakhuset var der bannerudveksling. Til højre præsident for Skagen Rotary aftenklub, Finn Brostrøm udveksler banner med en af de danske arrangører Lars Stausholm.
Internationalt besøg af motorcykelglade Rotarianere
2. september 2015 - kl. 7:41 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Det var et imponerende syn da 18 flotte motorcykler kørte ind på P-pladsen ved Pakhuset, i forbindelse med en to ugers tur i Skandinavien.
Tre repræsentanter fra Skagen Rotary aftenklub tog imod og havde tilrettelagt en guidet tur, hvor bl.a. Skagens Museum og en tur med Sandormen til Grenens spids, stod på programmet.
Der var i alt 25 gæster fra Frankrig, Tyskland, Belgien, Schweiz, Australien og Danmark, og Skagen var en af de byer der var programsat på den lange tur.
Oplevelsesrig tur
Turen tager udgangspunkt i Sønderborg, derefter gik turen til Legoland og derfra til Dronninglund Slot og næste stop Skagen. Fra Skagen gik turen til Hirtshals, hvor man tog færgen til Stavanger. I Norge besøgte man bl.a. Tuddal, Heddal, Holmenkollen og Frederiksstad, hvorefter turen gik til Sverige, hvor man besøgte Karlstad, Stokholm og Karlskrona.
Så startede hjemturen via Malmø til København og sluttede i Odense, hvor der blev sagt farvel.
Rotarianere med fælles interesse
Det officielle navn er ”International Fellowship of Motorcycling Rotarians” forkortet til IFMR, og er en af de 64 interesseforeninger under verdensorganisationen Rotary, og tæller 2150 medlemmer fordelt over 29 forskellige lande verden over.
Hvad er Rotary
Rotary er et lokalt og internationalt netværk med spændende muligheder for aktive erhvervsfolk, ledere og selvstændige, der ønsker at udvikle deres erhvervsmæssige kompetence. Rotary består af engagerede og motiverede mænd og kvinder, der sætter høje etiske standarder som mål. Rotary er en unik, verdensomspændende organisation, der giver mulighed for menneskelig og faglig udvikling på tværs af faggrænser og niveau. Rotary er for mænd og kvinder i ledelsesmæssige funktioner i private og offentlige virksomheder eller selvstændige, som på tværs af faggrænser ønsker at lære andre ledere at kende, skabe netværk og trække på hinandens erfaringer.
Rotary er for dem, som har engagement og overskud til at udføre et værdifuldt arbejde sammen med andre – for lokalsamfundet og for den internationale verden
Rotary International består af mere end 1.2 mio. medlemmer fordelt på 32.000 klubber i over 500 distrikter i hele verden og med klubber i mere end 200 lande.
Udover at være en verdensomspændende netværksorganisation, har Rotary siden 1985 stået i spidsen for udryddelsen af polio i mere end 200 lande verden over.
Rotary i Danmark består af ca. 11.400 medlemmer i ca. 280 klubber i ca. 200 byer. Skagen har to Rotary klubber, en aften og morgenklub med hhv. 48 og 27 medlemmer.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Internationalt besøg af motorcykelglade Rotarianere' til en bekendt