Endnu mere fokus på foreningsuddannelse

Endnu mere fokus på foreningsuddannelse

15. september 2015 - kl. 12:29 - af

Fra slutningen af oktober får frivillige ledere i foreninger i det nordjyske igen mulighed for personlig udvikling og uddannelse. DGI Nordjylland og Spar Nord Fonden indgår endnu en gang samarbejde om at opkvalificere foreningslivet.

Hvem melder sig som n√¶stformand? Kasserer? Ofte er der tavshed rundt om p√• foreningernes generalforsamlinger. Men nu s√łs√¶tter DGI Nordjylland og Spar Nord Fonden et helt nyt koncept. ‚ÄúSt√¶rk i forening‚ÄĚ g√•r t√¶t p√• foreningens bestyrelse og kigger den daglige praksis efter i s√łmmene. Form√•let er at identificere de omr√•der, hvor en forening kan blive endnu st√¶rkere end den er i forvejen – og herigennem blive endnu mere attraktiv for nuv√¶rende og kommende medlemmer og frivillige.

– Vi har indg√•et et samarbejde med Spar Nord Fonden, s√• vi er i stand til at tilbyde et helt forl√łb til en br√łkdel af den pris et s√•dant udviklingsarbejde ellers ville koste, fort√¶ller Palle Fogh som er formand i DGI Nordjylland og forts√¶tter:
– Det betyder at endnu flere foreninger – ogs√• nogle af dem som m√•ske ikke √łkonomisk havde muligheden f√łr, kan blive endnu skarpere p√• den retning foreningen gerne vil bev√¶ge sig i.

Udvikling af ildsjæle
Spar Nord Fonden har siden 1998 doneret mere end 20 millioner kroner √•rligt til blandt andet lokale foreninger. Ofte har midlerne v√¶ret dedikeret til meget konkrete projekter, men nu er fonden glad for ogs√• at kunne st√łtte organisatorisk.

– Vi ved, at det p√• den korte bane er et stort aktiv, n√•r vi st√łtter til indk√łb af bolde eller andet udstyr. Men ofte er det den st√łrste udfordring for foreningerne at finde ud af hvem, der skal v√¶re de b√¶rende kr√¶fter og hvad s√•dan job kr√¶ver, siger Pia H. S√łrensen, afdelingsdirekt√łr i Spar Nord Skagen og forts√¶tter:
– S√• vi h√•ber foreningslivet i vores omr√•de vil s√łge den her mulighed hos DGI Nordjylland. Vi vil gerne v√¶re med til at p√•sk√łnne og udvikle ildsj√¶lene i omr√•det. De er jo med til at skabe aktiviteter og liv.

Uddannelse og indblik
I alt 20 foreninger i Nordjylland f√•r chancen for at blive en del af projektet – de 10 f√łrste udv√¶lges i slutningen af oktober, hvor den f√łrste ans√łgningsrunde p√• www.dgi.dk/staerkiforening har frist. Herefter begynder arbejdet med at unders√łge foreningernes behov.

Bestyrelsen gennemg√•r en kort proces med et form√łde, et tre timers seminar og et opf√łlgende m√łde – og udgangspunktet er altid foreningens nuv√¶rende rum og rammer. Herefter defineres de indsatsomr√•der som er v√¶rd at arbejde videre med – s√• der b√•de kommer konkrete v√¶rkt√łjer p√• bordet, men ogs√• et indblik i hvordan foreningen er skruet sammen – og hvad det betyder for lokalsamfundet.

– I den sidste ende skulle et s√•dan forl√łb gerne bevirke, at der kommer mere fokus p√• det at v√¶re frivillig i en forening og hvordan vi griber tingene an i hverdagen som frivillig leder‚ÄĚ, fort√¶ller Palle Fogh og slutter af:
– De fleste foreninger har omr√•der, hvor der kan skrues lidt p√• knapperne – hvad enten det er p√• kommunikationen, organiseringen, tilgangen til frivillige eller noget helt fjerde, s√• er der noget at hente i konceptet ‚ÄĚSt√¶rk i forening‚ÄĚ – det er foreningen, som er udgangspunkt og ikke en standardpakke man f√• leveret‚ÄĚ.

Om Spar Nord Fonden
Spar Nord Fonden blev stiftet i 1990. Fondens vision er at v√¶re katalysator for menneskelig udvikling og v√¶re den √łkonomiske medspiller n√•r ildsj√¶les initiativer og aktiviteter skal blive til virkelighed. Hvert √•r donerer fonden mere end 20 millioner kroner til kultur, idr√¶t, forskning og velg√łrende form√•l ‚Äď b√•de lokalt og nationalt.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Endnu mere fokus på foreningsuddannelse' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER