Omlægning af lån i Ålbæk Kulturhus

Omlægning af lån i Ålbæk Kulturhus

19. oktober 2015 - kl. 6:52 - af

På dagsordenen for næste møde i Økonomiudvalget den 21. oktober er bl.a. et punkt om omlægning af lån med kommunekaution i Ålbæk Kulturhus.

Det fremgår af sagen, at Ålbæk Kulturhus i 2007 har optaget et lån i Realkredit Danmark. Lånet er optaget med kaution af Frederikshavn Kommune (Sammenlægningsudvalget) med en oprindelig løbetid på 30 år. Ålbæk Kulturhus ønsker at udnytte den lave rente, der er kommet efterfølgende, og ønsker derfor at konvertere lånet.

I stedet for at optage lånet i et realkreditinstitut, ønskes lånet optaget hos KommuneKredit, hvor der kan opnås fordelagtige renter og omkostninger. I forbindelse med låneoptagelsen opstår der ikke noget låneprovenu, og der sker ikke løbetidsforlængelse af lånet.

Restgælden på det nuværende kreditforeningslån er pr. 31. december 2015 på 867.000 kr. Frederikshavn Kommunes kaution for lånet overføres i forbindelse med låneoptagelsen fra Realkredit Danmark til lånet hos KommuneKredit.

Ålbæk Kulturhus etablerer i stedet pant til Frederikshavn Kommune på lånebeløbet som sikkerhed for den kaution, Frederikshavn Kommune påtager sig.

Kommunaldirektøren indstiller til Økonomiudvalget, at låneomlægningen godkendes, og at Frederikshavn Kommunes kaution gentages over for KommuneKredit.

 

Tekst af Per Rye

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Omlægning af lån i Ålbæk Kulturhus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger