
Endnu bedre transport af fisk- og fiskeprodukter
17. december 2015 - kl. 6:58 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Nyt selskab vil styrke logistikken med bl.a. det formÄl at blive ledende aktÞr af markedet i Danmark og Sverige samt hÞjne kvaliteten pÄ omrÄdet.
En af verdens fĂžrende fiskemelsfabrikker, âFF Skagen A/Sâ og den kendte transportvirksomhed, âRygaard Transport & Logistik A/Sâ med hovedsĂŠde i Grenaa er 15. december blevet enig om at etablere et nyt selskab. Det fĂ„r navnet âRygaard Fisketransport A/Sâ.
FormÄlet er at styrke den landsbaserede transport af pelagiske fisk- og fiskeprodukter, bÄde til den pelagiske konsumindustri samt industrifisk (proteinfisk), der er rÄvare til fremstilling af fiskemel og fiskeolie til proteinrigt foder.
FF Skagen A/S har desuden kĂžbt alle aktier i âFrĂžlunda Transport ABâ i Sverige og âHF Transport og Fiskehandel A/Sâ, i Hirtshals, som i over 70 Ă„r har vĂŠret beskĂŠftiget med bĂ„de transport og handel med fisk og fiskeprodukter. FF Skagen A/S deler aktiviteterne i disse selskaber og herefter sĂŠlger transportaktiviteterne videre til âRygaard Fisketransport A/Sâ
CEO i FF Skagen A/S, Johannes Palsson, lÊgger vÊgt pÄ, at formÄlet med kÞb af HF i Hirtshals & Frölunda er at styrke rÄvaregrundlaget for FF Skagen A/S samt at styrke afdelingen for salg og leverancer af ferske fisk og fiskeprodukter til minkindustrien.
Det er hensigten, âRygaard Fisketransport A/Sâ bliver ledende aktĂžr pĂ„ dette specialiserede omrĂ„de. Gert Rygaard, som er direktĂžr i det nye transportselskab, lĂŠgger vĂŠgt pĂ„, at den styrkede kapacitet og fleksibilitet med omkring 150 trailere er til gavn for alle bĂ„de hvad angĂ„r Ăžkonomi og kvaliteten af de fisk og fiskeprodukter, der transporteres.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Endnu bedre transport af fisk- og fiskeprodukter' til en bekendt