2+1 Vejen mellem Aalbæk og Skagen

2+1 Vejen mellem Aalbæk og Skagen

18. december 2015 - kl. 7:57 - af

Skagen Byting besluttede på sit møde den 2. december 2015 at følge op på erhvervenes, Frederikshavns kommunes og egne henvendelser til region, trafikministeren og folketingets trafikudvalg vedrørende 2 + 1 vejen mellem Aalbæk og Skagen.

Bytinget skrev derfor bl.a. følgende til regionsrådsformand Ulla Astrup, der ganske vist hverken skal finansiere eller medfinansiere vejen, men gennem egne prioriteringer kan påvirke folketingsmedlemmer valgt i Nordjylland og derigennem forhåbentlig folketing, minister og regering:

”Skagen Byting har tidligere skrevet til dig for at få udbygningen af 2 + 1 vejen mellem Aalbæk og Skagen med i regionens udviklingsplan. Det ses ikke at være tilfældet, selv om andre opgaver vedrørende infrastruktur er medtaget”.

Ulla Astman har som regionsformand kvitteret med nedenstående svar, som vi anser for positivt og imødekommende, og som vi derfor må følge op på i det nye år.

Kære Mogens Eeg

Tak for dit brev vedr. udbygning af strækningen mellem Aalbæk og Skagen, hvor I anmoder om at få den med i regionens udviklingsplan.

Jeg kan her oplyse, at vi gennem mange år i et godt samarbejde med kommunerne har udarbejdet en fælles mobilitetsstrategi for Nordjylland, som jeg vedlægger.

Strategien er et fælles grundlag for kommunerne og Region Nordjylland for at iværksætte politiske initiativer, og den er grundlag for den regionale udviklingsplan for lokalområdet.

Den senest mobilitetsstrategi er fra januar 2015, og jeg kan oplyse, at vi efterfølgende i Kontaktudvalget, hvor jeg sidder sammen med borgmestrene har aftalt at undersøge fremkommeligheden på de nordjyske veje.

Der foreligger et oplæg til undersøgelsen, som vil omfatte en analyse af alle overordnede veje i Nordjylland, herunder også strækningen til Skagen.

Jeg håber, vi kan komme i gang med dette arbejde i begyndelsen af det nye år, og Kontaktudvalget vil herefter drøfte prioriteringerne til den næste version af mobilitetsstrategien.

Jeg vil her sikre, at vi også drøfter vejstrækningen mellem Aalbæk og Skagen. Da strækningen jo er en statsvej, så målet må være at få udbygningen ind i den statslige prioritering.

 

Med venlig hilsen

Ulla Astman
Regionsrådsformand

For at se mobilitetsstrategien – klik her!

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '2+1 Vejen mellem Aalbæk og Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger