Læserbrev: Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter

Læserbrev: Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter

19. december 2015 - kl. 8:56 - af

Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter for fugleobservation og fugletræk.

I sejlskibenes tid var det farligt at runde Grenen, i og i hårdt vejr endte mange inde på stranden. Det er den historie, der bør fortælles i ”Det Graa Fyr”.

Dette sted, denne kulturarv har man valgt skal huse et fugleobservationscenter. Det ligger lige der, hvor trækfuglene ankommer på deres vej mod sydlige himmelstrøg og igen det sidste sted inden den lange rejse ud over havet, mod nord.

”Det Graa Fyr”, et sted der er internationalt kendt og besøges af tusinder året rundt, skal man behandle nænsomt og med respekt.

Jeg mener, at der bør etableres en mere eller mere permanent udstilling af hele fyrhistorien på den yderste del af Skagen Odde. Det er muligt at Kystmuseet modsætter sig denne idé, men i så fald burde de have opsat denne interessante fortælling for længst – på det sted den hører hjemme. Der skal nok blive plads til fuglene endda.

En egentlig disponering af rummene i fyrmesterboligen har jeg ikke materiale til pt. Jeg vil alligevel henstille til, at disponeringen sker på ”Nebelongs” præmisser og i den ånd han skabte stedet. Det betyder f.eks. at betegnelsen, og jeg citerer:… så vidt mulig …. Ikke anvendes. Fyrmesterboliger har sikkert undergået mange forandringer i tidens løb for at kunne tilpasses skiftende tider. Men nu er vi dér hvor fyrmesterboligen, med de oprindelige rum burde være rammen om historien, studierne, ikke blot om fugle men også om hele fyrhistorien på Skagens Odde og langt ud i havet til Skagen Rev Fyrskib.

Her, på en del af Skagen Odde, der er et af Danmarks større nationale naturområder, udvidet til Natura 2000, er det oplagt at fortælle Fyr-og Vagervæsenets historie gennem 455 år, på det sted hvor Nebelong i 1858 byggede Det Graa Fyr med Fyrmesterbolig, redskabshuse, servicebygninger, og hvor fyrmesteren anlagde sin have. De forskellige lokaliteter (Vippefyret, Det Hvide Fyr og Skagen West) kunne så forbindes med et stisystem med stor respekt for det landskab de bliver anlagt i. På lokaliteten får du igen en historie, en historie du enten lige har hørt om i Fyrmesterboligen – eller er på vej til at høre.

Endelig vil en p-plads og adgang som foreslået i debatoplægget være i direkte modstrid med hele anlægget, i stedet burde man udvide den eksisterende p-plads ved kiosken lidt mod syd, hvor man kunne sætte sin bil og gå mod fyret i velanlagte stier med stor respekt for landskabet og på den måde opleve Det Graa Fyr i det storslåede landskab.

Mit forslag er ikke blot vigtigt for Skagen og Nordjylland, men har også national og international interesse.

Poul Nedergaard Jensen, arkitekt, Østerbyvej 31, Skagen
Formand for Foreningen for Bygnings- og Landskabskultur i Skagen og Raabjerg Sogne
http://byoglandskagen.dk/

3 kommentarer til “Læserbrev: Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Læserbrev: Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter”

  • Jeg synes også der burde være plads til formidling om/af skibstrafikken rundt Grenen. (som fyrtårnet jo servicerer)
    Har mange gange stået på udsigten ved kompasrosen og hørt turister stået og gætte på de mest mærkelige ting om de passerende og opankrede skibe.

  • En rigtig god ide at fortælle fyrhistorien på Skagens Odde, og fuglene er der jo også plads til !

  • ja,lad os nu få lukket for landets bedste udsigt,og ta samtidigt “kikket” ved Søren Humbertskaj med og op- kørslerne for enden af Damstedvej,”kikket” ved Solnedgangspladsen annulleres nok når den nye plan fremligger.Så kan plejehjemmets bus “jenny” og andre der dagligt godt lige vil se hawet køre i bil til Ålbæk og Kandesterne.Se så er alt som i gamle dage eller hvad?????? Det må da være en julegave, bedrevidende selvbestaltede natur og motionsfantaster kan bruge til noget.

    med UDSIGT til en god jul

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Læserbrev: Transformation af Skagen Fyr til formidlingscenter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger