Masser af stoffer på Ankermedet Dagcenter

Der er altid et stort fremm√łde til klubaftenerne, hvor 20-25 af foreningens 28 medlemmer m√łder op p√• Ankermedet Dagcenter.

Masser af stoffer på Ankermedet Dagcenter

14. februar 2016 - kl. 7:31 - af

I 1997 dannede en gruppe piger – med interesse for quiltning og patchwork – foreningen Skaw-Quilt.

“Vi vil igennem foreningen udbrede kendskabet til og op√łve f√¶rdighederne i patchwork og quiltning”, fort√¶ller Elisa Pedersen, der er med i Skaw-Quilts bestyrelse.

Foreningens medlemmer m√łdes hver onsdag kl. 19.00 til kl. 21.45 p√• Ankermedet Dagcenter. Her udveksles erfaringer og gives gode r√•d. Igangv√¶rende projekter medbringes og vises frem for de √łvrige medlemmer.

“Der er naturligvis ogs√• tid til en kop kaffe og et stykke kage, og vi er rigtig gode til at hygge os” udtaler foreningens formand Mette Kj√¶rgaard, og hun forts√¶tter: “Medlemskabet af Skaw-Quilt koster kun kr. 275,00 √•rligt, s√• der er ingen undskyldning for ikke at komme og v√¶re med”

Uanset om du er nybegynder eller erfaren i faget, er du velkommen til at m√łde op til en klubaften. Foreningen r√•der over materialer til forskellige sm√• modeller. S√¶sonen g√•r fra den f√łrste onsdag i september til den sidste onsdag i april.

Har du lyst til at h√łrer mere om foreningen er du velkommen til at ringe til Elisa Pedersen p√• 30591376.

Fra wikipedia:

Patchwork er en gammel teknik, hvor man syr stofrester og slidt bekl√¶dning sammen til st√łrre stykker, f.eks. t√¶pper og duge.

Quiltning eller kviltning er en metode til at lave stukket og vatteret håndarbejde, en quilt. 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Masser af stoffer på Ankermedet Dagcenter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER