Lille underskud i Skagen M√łntsamlerforening

"Redningsbåden skal ud". Obs. De to gamle Skagen-postkort, der er vist i denne artikel, er nogen af de ting, som samlerne er ivrige efter at få fat på, og også gerne vil betale for.

Lille underskud i Skagen M√łntsamlerforening

17. april 2016 - kl. 9:20 - af

Et lille underskud p√• kr. 1.854 ‚Äďtog hverken kasserer Leslie Henriksen eller formand Carl Chr. Burmeister s√¶rlig tungt, da foreningen torsdag 14. april afholdt generalforsamling p√• Skagen Kultur- og Fritidscenter med 18 fremm√łdte medlemmer. Foreningen havde opk√łbt en samling m√łnter, som var i behold og senere ville komme p√• foreningens egne auktioner. Kassereren oplyste ogs√•, at foreningen havde midler at g√łre godt med i form afkr. 12.499 ‚Äď i en sparekasse, og den kontante beholdning var kr. 4.028 -.

Beretning

I sin beretning fortalte formand Carl Chr. Burmeister, at foreningen har v√¶ret igennem en god s√¶son, og der var 39 medlemmer. Der har i l√łbet af s√¶sonen v√¶ret afholdt 8 m√łdeaftener p√• Skagen Kultur- og Fritidscenter med en rimelig god tilslutning p√• omkring 35 procent af medlemmerne.

Sidste √•r indf√łrte foreningen salg af ekstranumre, hvilket betyder, at ud over de lots, som er p√• dagens auktionsliste, kan medlemmerne medbringe ekstra numre p√• auktionsdagen. Dette havde v√¶ret en succes og havde i √•r reddet foreningens √łkonomiske oms√¶tning.

√Örskontingentet var fortsat kr. 150 ‚Äď.

Alle valg var genvalg

Næstformand Peter Larsen, kasserer Leslie Henriksen, suppleant Frilev Pedersen og revisor Birka Pedersen modtog alle genvalg.

Forslag fra bestyrelsen

Bestyrelsen stillede et forslag til generalforsamlingen, som gik ud på at spare i porto. Foreningen havde haft udgifter til porto på kr. 1.933 -. Herudover kostede det også at få listerne trykket. For at begrænse udgifterne, vil bestyrelsen arbejde på, at medlemmerne i fremtiden får en mail med oplysninger om at nye auktionslister, som kan findes på hjemmesiden, der hedder >skagenmoentklub.dk<. Herefter er det meningen, det enkelte medlem selv skal printe auktionslisten ud. Dog vil medlemmer uden internet stadig få tilsendt listerne med posten.

Det grå guld

Under eventuelt kom det frem, at medlemmerne er af det s√•kaldte ‚ÄĚgr√• guld‚ÄĚ. Det betyder alderen i gennemsnit er + 50 √•r. Foreningen ville forf√¶rdelig gerne have yngre medlemmer, men ved ogs√• at det ikke er den eneste forening, hvor det kniber med yngre medlemmer i kulturlivet. Hvis nogen ‚Äď uanset alder, skulle v√¶re interesseret, kan man forh√łre sig hos n√¶stformand Peter Larsen p√• 98 44 39 04.

Frivilligt afbejde

Foreningens medlemmer g√łr gerne et stykke arbejde. Medlemmerne vil gerne v√¶re behj√¶lpelig med at vurdere diverse fund fra skuffer og skabe i form af gamle m√łnter, pengesedler, poletter, tokens, ordener, spillem√łnter, medaljer samt gamle postkort. Skulle man ligge inde med omtalte materiale, kan man henvende sig til formand Carl Chr. Burmeister p√• 51 60 39 73.Skagen M√łntsamlerforening vil ogs√• gerne v√¶re behj√¶lpelig med afs√¶tning og salg p√• foreningens auktionslister.

Tekst: Cille Str√łm.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lille underskud i Skagen M√łntsamlerforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger