
Holger Hedebo holdt skoleudsalg………..
20. april 2016 - kl. 6:53 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Holger Hedebo, figuren på gavlen af Hedeboskolen, kommer måske til at pryde en anden gavl eller væg, på Skagen Skole.
En forældre til børn på Skagen Skole, var i prisforhandling med sælgerne fra Trigon. Udover Holger Hedebo var der radiatorer i forskellige store størrelser. Der var gymnastik ribber også i mega størrelse. Lysarmaturer i stor størrelse i dyngevis, ved siden af skraldespande også i stor størrelse.
Store malerier var til salg i modsætning til de kendte Skagensmaleres værker. Stålvaske i varierende mål, var også at finde. Basketball net dog i få antal enheder. Galvaniseret cykelstativ, ved siden af store eltavler. Der var pæn trafik af “vi skal bare se” kunder, men også købere af isenkrammet.
Fremtiden vil afsløre hvad de mange m2 hedejord skal anvendes til. Rigtig hyggeligt ville det være hvis der bliver tænkt på lokal beboerne, f.eks en cafe, hvor de efterhånden mange arbejdsfrie beboere kan mødes.
Tekst og fotos: Carsten Vestergaard
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Holger Hedebo holdt skoleudsalg...........' til en bekendt